Aktualności
Zmarła prof. dr hab. Alina Kowalczykowa
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 13 sierpnia 2022 roku w Warszawie zmarła prof. dr hab. Alina Kowalczykowa – wybitna uczona i humanistka, doskonała znawczyni romantyzmu i dwudziestolecia międzywojennego, autorka znakomitych prac naukowych, Osoba bezgranicznie zaangażowana w działalność społeczną i edukacyjną.
Pani Profesor Alina Kowalczykowa w latach 1997-2000 pracowała w Instytucie Filologii Polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, a od 1998 do 2000 kierowała Zakładem Literatury i Kultury Romantyzmu. Również w okresie późniejszym wielokrotnie gościła w Uniwersytecie Rzeszowskim ze swoimi wykładami. Ostatni raz było to 16 kwietnia 2013 roku, kiedy to w ramach jubileuszu 50-lecia polonistyki rzeszowskiej wygłosiła dwa wykłady dla studentów filologii polskiej Pierwszy nosił tytuł Kraszewski – Beyer, zaś drugi Żeromski w niepodległej.
W środowisku polskich badaczy literatury Pani prof. dr hab. Alina Kowalczykowa cieszyła się niepodważalnym autorytetem naukowym i moralnym. Była wzorem Uczonej, która zawsze wielką uwagą darzyła sprawy nauki, edukacji i kultury, chętnie dzieliła się wiedzą, cennymi radami i wskazówkami, a wszystkich wokół siebie inspirowała niezwykłym zaangażowaniem wprost z ducha twórczości Stefana Żeromskiego. Pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a okresowo również w WSP w Kielcach, na Uniwersytecie Łódzkim oraz w WSP w Rzeszowie. Była członkinią Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, PEN Clubu, Komitetu Nauk o Literaturze PAN. W roku 2012 współpracownicy, uczniowie i przyjaciele uhonorowali Panią Profesor księgą jubileuszową zatytułowaną Stolice i prowincje kultury. Księga Jubileuszowa ofiarowana Profesor Alinie Kowalczykowej (Warszawa, red. Jacek Brzozowski, Mirosław Skrzypczyk, Marek Stanisz). W roku 2018 otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku.
Do najważniejszych prac Pani Profesor Aliny Kowalczykowej nad romantyzmem należą m.in: monografie Romantyczni szaleńcy (Warszawa 1977), Warszawa romantyczna (Warszawa 1987), Słowacki (Warszawa 1994), Dramat i teatr romantyczny (Warszawa 1997), podręcznik Romantyzm. Nowe spojrzenie (Warszawa 2008), monumentalny Słownik literatury polskiej XIX wieku (współredagowany z prof. Józefem Bachórzem), a także antologie Manifesty romantyzmu 1790–1830 (Warszawa 1977) oraz Idee programowe romantyków polskich. Antologia (Wrocław 1991). Z kolei dorobek w zakresie literatury dwudziestolecia międzywojennego obejmuje m.in. Liryki Słonimskiego 1918–1935 (Warszawa 1967), Zabawy skamandrytów. Antologia (Warszawa 1992), Programy i spory literackie w dwudziestoleciu 1918–1939 (Warszawa 1978), edycje wierszy Juliana Tuwima czy korespondencji Aleksandra Wata.
Pani Profesor Alina Kowalczykowa wniosła wielki wkład w rozwój polskiego literaturoznawstwa, była wybitną badaczką, znakomitą dydaktyczką i opiekunką młodszych pracowników nauki, a przede wszystkim życzliwym, serdecznym człowiekiem.
Na zawsze pozostanie w naszej pamięci!
Pogrzeb prof. dr hab. Aliny Kowalczykowej odbył się 26 sierpnia 2022 roku w Warszawie.