Art & Science 5 – „Art of Apoptosis” w Hiszpani

W dniach 14-31 stycznia 2024 roku w Silo de Hortaleza w Madrycie trwała pierwsza hiszpańska odsłona projektu Art & Science 5 – „Art of Apoptosis”. Uroczysty midisaż otworzył David Pérez García – Concejal-presidente de la Junta Municipal de Hortaleza, który podkreślił wartość współpracy kulturalno-artystycznej Polski i Hiszpanii. Wśród wielu zaproszonych gości byli m.in.: Angel Santiago Sáez (Jefatura Unidad Servicios Culturales – Ayuntamiento de Madrid), Javier Agudin Campos (del Silo de Hortaleza), a także profesorowie i wykładowcy z Uniwersytetu Complutense – uczestnicy projektu: Elena Blanch, Pedro Terron, Margarita Gonzalez, Iria Groba i Rigoberto Camacho.

Instytut Sztuk Pięknych Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego reprezentowała Anna Steliga, która w swoim wystąpieniu przedstawiła idee i założenia projektu. Silo de Hortaleza to przestrzeń wystaw i wydarzeń kulturalnych, należąca do Centrum Kultury Huerta de la Salud. To 20-metrowa, 7-piętrowa wielokątna wieża z 1928 roku. Prace artystów zostały pokazane w przestrzeni 6-ciu pięter obiektu.

Piętro pierwsze: Dański, Dec, Gurowska, Kierski, Pietrzak, Podsobiński, Rygielski, Skrzypiec, Węcławski, Wochnik, Zwolińska
Piętro drugie: Cwynar, Dobosz, Dziomdziora, Janaček, Mackiewicz, Romaniuk
Piętro trzecie: Blanch, Camacho, Cieślińska, Garlak, Gertchen, Gonzalez, Groba, Ożóg M., Steliga, Suslinnikow, Terron, Tomalski, Zaleski
Piętro czwarte: Bednarska, Gil, Janas, Kociuba, Oczkowski, Stypa, Uchman, Wela-Wierzbicka, Winiarski, Woźniak
Piętro piąte: Bałdyga, Cywicki, Frydryk, Kolasiński, Markiewicz, Ożóg H., Pawłowski, Pisarek, Sankowska, Sibinsky, Terzis, Uvačikova
Piętro szóste: Cywicka, Drozd-Witek, Dudek, Janowska-Augustyn, Owczarek, Rędziniak, Rut, Sankowski, Szymanowicz, Szyszlak, Tereszkiewicz, Woroniec

Druga madrycka wystawa tego projektu będzie miała miejsce w lutym 2024 roku w Uniwersytecie Complutense.