Aktualności
Artysta - Kurator - Wystawa. Spotkanie z Wacławem Kuczmą, kuratorem wystawy Mariny Abramović Do czysta w CSW Znaki Czasu w Toruniu
Instytut Sztuk Pięknych zaprasza na:
Artysta – Kurator – Wystawa.
Spotkanie z Wacławem Kuczmą, kuratorem wystawy Mariny Abramović Do czysta w CSW Znaki Czasu w Toruniu
czwartek 24 czerwca 2021 godz. 11.00
Galeria Instytutu Sztuk Pięknych UR im. prof. Włodzimierza Kotkowskiego
Al. mjr. W. Kopisto 2a, budynek A2, Rzeszów
Jest to wydarzenie towarzyszące wystawie Marina Abramović. Wolność absolutna.
Panel dyskusyjny zostanie poświęcony rozmowie zarówno o konkretnej wystawie – jednym z największych przedsięwzięć artystycznych w Polsce ostatnich lat – a mianowicie zorganizowaniu na powierzchni 3500 m kw. wystawy Mariny Abramović Do czysta, jak i rozważaniom o funkcjonowaniu na polskim rynku sztuki – zawartej w tytule spotkania – triady.
Jest to także wydarzenie towarzyszące wystawie Marina Abramović. Wolność absolutna.
Panel będzie odbywać się na żywo w przestrzeni Galerii Instytutu Sztuk Pięknych, gdzie dyskutować będą zaproszeni goście; artystki i artyści, kuratorzy, galernicy, historycy sztuki, filozofowie, doktoranci i absolwenci kierunków artystycznych.
Gościem Instytutu Sztuk Pięknych jest Wacław Kuczma. Twórca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w działalności kuratorskiej, artystycznej i edukacyjnej. Współorganizator Stowarzyszenia Artystycznego Wieża Ciśnień w Bydgoszczy, były dyrektor Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy (2002-2015), gdzie zorganizował: ok. 265 wystaw i ok. 140 prezentacji sztuki efemerycznej, kilkadziesiąt pokazów filmowych i spotkań z artystami oraz brał udział w licznych wystawach, m.in. kolekcji grafik Andy Warhola z amerykańsko-słowackiej fundacji, fotografii Ryszard Horowitz – RH 75, spotkaniach performance w przestrzeni miasta „Pranie”, „Gdzie jest mój Dom”, „Tożsamość”. Wacław Kuczma pozyskał m.in. wystawy dzieł Pablo Picassa, Salvadora Daliego, Marca Chagalla, Andy Warhola, a także Ryszarda Horowitza, Davida Lyncha. Za swoją działalność organizacyjną i kuratorską otrzymał szereg nagród m. in: Europejczyka Roku 2005, Nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Pokaz z Warszawy (2008) za umiejętne łączenie sztuki regionalnej z ogólnopolską i światową. Wystawiał swoje prace w galeriach i muzeach w Polsce, Austrii, Holandii, Niemczech, na Słowacji, w Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech. Autor i kurator wielu wystaw współczesnej sztuki polskiej i obcej w kraju i za granicą (m.in. sztuki albańskiej, greckiej, litewskiej, niemieckiej, szwedzkiej). Pomysłodawca i realizator cyklu wystaw „Nowe tendencje w malarstwie polskim". Członek Stowarzyszenia Sztuki „Graz” w Regensburgu. Wacław Kuczma był dyrektorem CSW Znaki Czasu w Toruniu (2015-2020). Za jego kadencji w instytucji tej pokazano m.in wystawę Bryana Adamsa, Natalii LL, Mariny Abramović czy kuratorowaną przez Kuczmę wystawę „I po co nam wolność?”. Obecnie, od 2020, jest dyrektorem Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.