Centrum światów jest tutaj

„Centrum światów jest tutaj” to międzynarodowy projekt interdyscyplinarny w przestrzeni miejskiej Przemyśla, stworzony przez Jadwigę Sawicką i Lilę Kalinowską w 2019 roku. Całość projektu realizowana jest w ciągu zaledwie dwóch dni, na które składają się wystąpienia, performanse oraz efemeryczna wystawa prezentowana podczas oprowadzania kuratorskiego.

8 i 9 września 2023 roku, już po raz piąty zaproszeni do udziału w nim artystki i artyści, aktywistki i naukowcy podejmowali temat edycji. W tym roku były to CELEBRACJE państwowe, prywatne, alternatywne.

Tegoroczny zespół kuratorski tworzą dr hab. Jadwiga Sawicka oraz Lila Kalinowska i Paweł Korbus, doktoranci Szkoły Doktorskiej UR.

Oprowadzanie kuratorskie to spacer w obrębie Rynku i po przyległej ulicy Kościuszki. Publiczność i artyści stworzyli rodzaj pochodu z flagami, przystając, aby wysłuchać autorskich komentarzy. Prace umieszczone były w witrynach i gablotach, performanse działy się na obrzeżach Rynku i w zapuszczonym podwórku pomiędzy Domem Ukraińskim i kamienicą mieszczącą siedzibę Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Tymczasowe wystawy znalazły miejsce w niewyremontowanym lokalu Stowarzyszenia Most i w Domu Ukraińskim. Część naukowa projektu, połączona z performansem miała miejsce w Towarzystwie Przyjaciół Nauk i w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu.

Tegoroczna edycja odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Artyści i artystki:
Yury Biley (UA), Maria Bitka, Patryk Brzezicki, Dorota Chilińska, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Emrah Gökdemir (TR,D), Sebastian Hänel (D),Marek Horwat, Lila Kalinowska, Paweł Korbus, Anka Leśniak, Katarzyna Łyszkowska, Małgorzata Markiewicz, Paweł Matyszewski, Arek Pasożyt, Dorota Podlaska, Przepraszam+ (Aleksandra Kozioł, Suavas Levy), Margo Rieznik (UA), Marta Ryczkowska, Jadwiga Sawicka, ania włodarska, Maria Wrońska, Aleksandra Zalewska

Prelegenci I prelegentki:
Olga Drenda, Andrzej Juszczyk (UJ), Kolektyw 100 flag na 100 lecie praw wyborczych Polek Marek Krajewski (UAM), Ivanna Matkovska, Tomasz Pudłocki (UJ), Marta Ryczkowska (UMCS),

Partnerem projektu jest Stre!fen Performance Art Festival z Görlitz

Współpraca: Towarzystwo Ulepszania Miasto w Przemyślu (oficjalny organizator), Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu, Związek Ukraińców w Polsce, Zgodna inicjatywa przemyślan Współnie na 100, Stowarzyszenie MOST.