Dr hab. Magdalena Uchman, prof. UR oraz prof. Mirosław Pawłowski uczestnikami "Print With Touch, ISSO – International Serigraphy Symposium – Ostrava / Czechy 2024

W dniach 22-26 kwietnia 2024 r. na Uniwersytecie Ostrawskim w Czechach odbywało się „International Serigraphy Symposium” w którym udział brali zaproszeni artyści graficy specjalizujący się w realizacji prac graficznych w technice sitodrukowej.

Prace powstałe podczas sympozjum zaprezentowane zostaną 2 maja na wystawie w CKV Cékávéčko Ostrava w Czechach, wraz ze zbiorem ponad 60 arkuszy graficznych, będący reprezentatywną prezentacją współczesnej serigrafii środkowoeuropejskiej autorstwa artystów z Polski, Francji, Słowacji i Czech. Sympozjum jest niepowtarzalną okazją do zapoznania się z wynikami unikatowego, wieloletniego międzynarodowego projektu Centrum Serigraficznego ISSO Katedry Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego. Za powstaniem tego centrum serigrafii, jednego z najbardziej szanowanych w Europie, stoją takie osobistości, jak Eduard Ovčáček i Zbyněk Janáček. Cykl warsztatów, wykładów eksperckich, działań kolekcjonerskich i wystaw w kraju i za granicą (SWO - Serigraphy Workshop Ostrava) zaowocował regularną organizacją profesjonalnych międzynarodowych sympozjów ISSO - International Symposium Serigraphy Ostrava. W 2013 roku Zbyněk Janáček i Marek Sibinský otworzyli pracownię serigrafii na Wydziale Grafiki i Rysunku dla wybitnych osobistości artystycznych i pedagogicznych z całego świata. Obecnie działa około stu dwudziestu artystów wizualnych, a kolekcja ISSO obejmuje ponad dwieście pięćdziesiąt pozycji. Ponadto wyjątkowość ostrawskiego miejsca pracy polega na otwartości medium graficznego na malarzy, rzeźbiarzy i inne dziedziny sztuki, a także na wyszkolonych grafików.