Jacek Machowski laureatem XIII Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego

Jacek Machowski otrzymał wyróżnienie honorowe za pracę pt. „Obraz przepływającego świata, z cyklu: 36 widoków elektrociepłowni, 2023, mokuhanga (drzeowryt japoński), 90 x 60 cm. Do nagród nominacje otrzymali: Paweł Bińczycki i Magdalena Uchman, w wystawie pokonkursowej brali udział także Łukasz Cywicki, Sebastian Lazczyk.

Jury obradowało w składzie:
- prof. dr hab. Marek Basiul, artysta grafik, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- prof. dr hab. Agnieszka Cieślińska-Kawecka, artystka graficzka, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
- dr Sebastian Dudzik, historyk sztuki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- prof. dr hab. Mirosław Pawłowski, artysta grafik, Uniwersytet Rzeszowski
- dr Marta Anna Raczek-Karcz, historyczka sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Prezes Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie

Na konkurs wpłynęło 190 prac 74 autorów. Po przeprowadzonej selekcji Jury wybrało na wystawę pokonkursową 104 prace 55 autorów. Wystawa pokonkursowa odbyła się w Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie w terminie od 17 listopada do 24 grudnia 2023 roku.

Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, organizowane cyklicznie przez BWA w Olsztynie od 1975, jest konkursem umożliwiającym twórcom konfrontację swoich osiągnięć w dziedzinie druku wypukłego na forum ogólnopolskim. Celem konkursu i wystawy pokonkursowej jest prezentacja prac o najwyższym poziomie artystycznym, powstałych w technikach drzeworytu i linorytu oraz wzbudzenie głębszego zainteresowania artystów i odbiorców najstarszą z technik graficznych, jaką jest drzeworyt. Wystawa pokonkursowa stanowi znakomity przegląd najlepszych i najnowszych osiągnięć w dziedzinie wypukłodruku.