Aktualności
Minął rok od śmierci MARLENY MAKIEL-HĘDRZAK
Minął rok od śmierci Marleny Makiel-Hędrzak
Nagłe odejście Marleny w sylwestrowy poranek 2019 roku odebraliśmy jako osobistą utratę. Wszyscy: koledzy i koleżanki z Instytutu Sztuk Pięknych, zaprzyjaźnieni poloniści i filozofowie z Kolegium Nauk Humanistycznych, studenci i studentki, bliscy przyjaciele i dalsi znajomi, odczuliśmy wówczas, że odeszła ważna dla nas osoba. Marlena była artystką, poetką, erudytką, której wiedza sprawiała wrażenie czegoś bardzo naturalnego. Dzieliła się tą wiedzą i umiejętnościami z wielką szczodrością. Obdarowywała innych swym ciepłem i spokojem, służąc mądrym wsparciem w trudnych sytuacjach. Już od roku brakuje nam Jej energii, humoru i przede wszystkim – bezwarunkowej dobroci.
Marlena jest obecna w naszej pamięci. W grudniu 2020 roku planowaliśmy zorganizowanie retrospektywnej, rocznicowej wystawy w Galerii ISP UR. Niestety, z powodu pandemicznych ograniczeń, zdecydowaliśmy się przełożyć zarówno wernisaż, jak i samą ekspozycję. Pragniemy, aby to wydarzenie zaistniało nie tylko wirtualnie, ale stało się rzeczywistym, żywym spotkaniem wielu osób, także i tych tworzących instytucję, z którą Marlena była związana od początku jej istnienia i która była dla niej ważna. Wystawa przybierze realny kształt, gdy zniesione zostaną obowiązujące nas obostrzenia. Tymczasem, wybór prac Marleny zaprezentuje Galeria BWA w Krośnie, na wystawie pt. „Mijanie i trwanie”. Wernisaż online odbędzie się 08.01.2021 r. o godz. 18.00. W późniejszym terminie, ta właśnie ekspozycja zostanie pokazana w Galerii ISP UR.
Realizujemy też inne przedsięwzięcia. Jesteśmy w trakcie prac przygotowawczych do wydania monografii pt. „VIDIS HORAM. Poświęcone twórczości Marleny Makiel-Hędrzak”, której publikację planujemy na jesień 2021 roku. Rysunkami i wierszami Marleny wypełniony będzie czwarty numer rocznika ISP “Warstwy”. To pierwszy numer, który redagujemy bez Niej – naszej Naczelnej Redaktorki, twórczyni pisma. W pracę nad rocznikiem Marlena wkładała to, za co Ją podziwialiśmy: entuzjazm dla sztuki i literatury, energię, empatię, zaangażowanie oraz umiejętność prowadzenia taktownych i skutecznych negocjacji. Była nie tylko wszechstronnie utalentowaną artystką i wspaniałym nauczycielem, ale przede wszystkim dobrym, mądrym człowiekiem. I taką Ją zapamiętamy.
Koleżanki i Koledzy z Instytutu Sztuk Pięknych
Marlena Makiel-Hędrzak
Teraz
niespodziewana ta wizyta –
gdyby choć jutro
za godzinę
a tak – zastana w nieładzie
puste spiżarnie
marny trunek
bez przygotowań
dzwonów
jesteś
żeby choć jutro…
Z tomiku poezji pt. Linia, Wydawnictwo Oficyna Konfraterni Poetów, Kraków 2000, s. 46