Pejzaż malarstwa polskiego

W dniu 16.09.2023 roku w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie miał miejsce wernisaż wystawy: PEJZAŻ MALARSTWA POLSKIEGO. W gronie zaproszonych artystów znaleźli się artyści malarze, dydaktycy Instytutu Sztuk Pięknych Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego:

prof. Tadeusz Boruta
dr hab. Jacek Balicki prof. UR
dr hab. Antoni Nikiel prof. UR
dr hab. Jarosław Sankowski prof. UR
dr Piotr Woroniec
mgr Tomasz Baran
absolwentki: Paulina Lula i Karolina Lula
oraz nestorzy:
prof. Stanisław Białogłowicz
prof. Tadeusz Gustaw Wiktor

„Pejzaż malarstwa polskiego” to szeroka i różnorodna prezentacja twórczości polskich współczesnych artystów, którzy przedstawią swoje najnowsze prace. Ekspozycja obejmie ponad 200. dzieł autorstwa 140. malarzy reprezentujących wszystkie aktualne nurty od realizmu i figuracji po abstrakcyjną sztukę bezprzedmiotową oraz obiekty.

Na wystawie „Pejzaż malarstwa polskiego” obok siebie znajdą się prace uznanych klasyków współczesności, malarzy średniego pokolenia oraz najciekawszych młodych artystów i debiutantów. Malarze, którzy biorą udział w tym projekcie, reprezentują wszystkie najważniejsze w naszym kraju artystyczne uczelnie, ośrodki sztuki oraz kulturalne środowiska.

Po prawie dwóch dekadach od pamiętnej wystawy „Malarstwo polskie XXI wieku”, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zaprasza do obejrzenia ekspozycji „Pejzaż malarstwa polskiego”, która ponawia pytanie o rangę i miejsce w kulturze oraz przyszłość tej niezmiennie wiodącej dziedziny sztuk plastycznych.

W związku z ustanowieniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki przygotowała, w setną rocznicę jego urodzin, wyjątkową indywidualną wystawę 60. dzieł wybitnego malarza, teoretyka sztuki i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uroczyste otwarcie ekspozycji obrazów Jerzego Nowosielskiego odbędzie się wraz z wernisażem wystawy „Pejzaż malarstwa polskiego”.