Rysować / TERAZ / 11. Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego - Toruń 2024

Zapraszamy 26 kwietnia, godz. 18:00 na wernisaż wystawy pokonkursowej - RYSOWAĆ TERAZ 11. Międzynarodowej wystawy rysunku studenckiego w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Rabiańska 20 / wejście od ul. Ducha św. 6

W tym roku do 11. Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego - RYSOWAĆ TERAZ napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – 409 z Polski i z zagranicy m.in. ze Słowenii, Węgier, Niemiec, Ukrainy, Portugalii czy Holandii. Na wystawie swoje prace prezentują studenci i absolwenci ISP UR: Barbara Bodio, Patryk Brzezicki, Julia Jaskuła, Jakub Skomra, Natalia Suwaj, Witragrzanki (Justyna Jurkiewicz, Aleksandra Sokół, Aleksandra Kuśmider, Natalia Nowak). Gratulujemy !

Pierwsza edycja wystawy RYSOWAĆ odbyła się w 2008 roku. Jej pomysłodawcą jest prof. Bogdan Chmielewski, a organizacją kolejnych edycji zajmują się osoby pracujące w Katedrze Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Początkowo wystawa miała formę corocznych pokazów ogólnopolskich, od 2014 roku przybrała formę międzynarodowego biennale. Wystawa prezentowana jest w Galerii Sztuki Wozownia, która od początku jest współorganizatorem wystawy, w Galeriach Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz na pokazach w Polsce i zagranicą.

Sięgając do słownika znajdziemy następujące synonimy słowa „Teraz”: obecnie, aktualnie, współcześnie, dziś, dzisiaj, właśnie, akurat, w tej chwili, w bieżącej chwili, w tym momencie, tym razem, na oczach świata, na naszych oczach. Te słowa stały się propozycją i podpowiedzią do tegorocznego tematu konkursowego - 11. edycji Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego - RYSOWAĆ TERAZ.

Na tegorocznej wystawie będzie można zobaczyć prace z obszaru rysunku klasycznego, prace, które wykorzystują narzędzia cyfrowe, a także instalacje, animacje, działania performatywne (indywidualne oraz grupowe). Wśród prac jest kilka propozycji wielkoformatowych i niestandardowych, są także rysunkowe komentarze, odnoszące się do sytuacji codziennych, spraw aktualnych, nierzadko osobistych.

Przyglądając się wybranym pracom, mamy nadzieję, że 11. edycja wystawy będzie kolejnym udanym „świętem rysunku”. Dzięki towarzyszącemu dwudniowemu Sympozjum (27-28 kwietnia 2024) święto to potrwa dłużej. Sympozjum RYSOWAĆ TERAZ ma być okazją do rozmowy, wymiany doświadczeń związanych z nauczaniem rysunku i jego rolą, a także refleksją filozoficzną nad tym, czym jest tytułowe TERAZ.

Zgodnie z tradycją, wystawie głównej towarzyszą inne wystawy:

„Artystki w trasie – wystawa kobiet i dziewczyn w spektrum” w Instytucie Psychologii UMK i wystawa "Czasem to się nawet rymuje" Artystek_ów związanych z Instytutem Sztuk Plastycznych UŚ w Cieszynie (Galeria Forum, Wydział Sztuk Pięknych UMK)

kuratorki:
Aleksandra Sojak-Borodo, Martyna Rzepecka