Wykład i warsztaty drzeworytu japońskiego, prowadzone przez panią dr Martę Bożyk z ASP w Krakowie w Pracowni Grafiki Warsztatowej Druku Wypukłego ISP UR

W dniu 27 marca 2024 roku gościliśmy panią dr Martę Bożyk z Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która przyjechała do Instytutu Sztuk Pięknych UR, aby w pracowni grafiki warsztatowej druku wypukłego poprowadzić warsztaty graficzne w tradycyjnej japońskiej technice drzeworytu – mokuhanga. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu o historii papieru japońskiego washi przez mistrzów ukiyo-e, narzędziach tradycyjnych do drzeworytu, współczesnych artystów pracujących w tej technice. Następnie nasi studenci uczestniczyli w warsztatach graficznych podczas których wykonywali swoje pierwsze kolorowe drzeworyty.

Marta Bożyk
grafika.asp.krakow.pl/marta-bozyk