Wykłady gościnne/ Gastvorträge
Seminarium lingwistyczne
W dniu 28 października 2024 roku odbyło się seminarium lingwistyczne, organizowane przez Katedrę Lingwistyki Stosowanej we współpracy z Ośrodkiem Badawczo-Dydaktycznym i Transferu Wiedzy „Tekst – Dyskurs – Komunikacja”.
W wydarzeniu wzięli udział wybitni lingwiści z ośrodków naukowych w kraju i za granicą, prezentując wyniki swoich badań i najnowsze tendencje w badaniach lingwistycznych.
Profesor Heinz-Helmut Lüger z Uniwersytetu Koblenz-Landau zaprezentował postać Michała Bréala, XIX-wiecznego lingwisty, pedagoga i agitatorka pokojowego dialogu między Niemcami a Francją. Szczególną uwagę poświęcił jego wkładowi w rozwój semantyki. Prelekcja ukazała, jak dorobek Bréala przyczynił się do rozwoju współczesnych badań nad językiem, a także jak jego idee mogą stanowić inspirację dla rozwiązywania współczesnych konfliktów międzykulturowych. Profesor Waldemar Czachur z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił rolę języka w kształtowaniu relacji międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-niemieckich. Wykład podkreślał, jak język wpływa na percepcję rzeczywistości oraz budowanie wspólnych wartości w polityce zagranicznej. Poruszone zostały również kwestie historycznych wyzwań w relacjach międzynarodowych oraz znaczenie języka w procesie pojednania i współpracy w zjednoczonej Europie. Wystąpienie prof. Zofii Berdychowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego dotyczyło badań nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w epistolografii. Prezentacja opierała się na eksperymencie porównującym listy prywatne generowane przez SI i tworzone przez studentów. Wyniki badań zostały omówione w kontekście metodologii zaproponowanej przez prof. Zofię Bilut-Homplewicz, co rzuciło nowe światło na wykorzystanie AI w lingwistyce tekstu. Profesor Maria Wojtak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej skupiła się w swoim wykładzie na znaczeniu tekstologii, stylistyki i dyskursologii we współczesnych badaniach nad komunikacją. Szczególną uwagę poświęciła koncepcji kontrastywności interlingwistycznej autorstwa prof. Zofii Bilut-Homplewicz. Wykład obejmował także metodologie analizy tekstów, integrujące aspekty językowe, kulturowe i komunikacyjne, oraz podkreślał wpływ współpracy badawczej na rozwój lingwistyki tekstu i dyskursu. Profesor Danuta Kępa-Figura omówiła wkład prof. Zofii Bilut-Homplewicz w rozwój polskiej mediolingwistyki. Podkreśliła znaczenie koncepcji kontrastywności interlingwistycznej oraz jej wkład w budowanie mostów pomiędzy polskimi a niemieckimi badaczami oraz jej wpływ na metodologię analiz mediolingwistycznych.
Seminarium było wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń naukowych oraz uwypuklenia wkładu w badania lingwistyczne i integrację środowisk naukowych przechodzącej na emeryturę, lecz nie rezygnującej z pracy badawczej prof. Zofii Bilut-Homplewicz.