Wykłady gościnne/ Gastvorträge

Wykład dr Ruth Büttner-Maloszek pt. „Neue landeskundliche Ansätze im Deutschunterricht”

W dniach 24–27 maja 2024 w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Rzeszowskiego na zaproszenie Ośrodka Badawczo-Dydaktycznego i Transferu Wiedzy Tekst – Dyskurs – Komunikacja gościła dr Ruth Büttner-Maloszek z Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg.

27 maja dr Ruth Büttner-Maloszek wygłosiła wykład pt. „Neue landeskundliche Ansätze im Deutschunterricht”. Przedstawiła w nim najnowsze tendencje w zakresie zachowań medialnych i mechanizmów oddziaływania mediów w Niemczech. Przedstawiła aktualne badania na temat wiarygodności mediów cyfrowych, stacji telewizyjnych, rozgłośni radiowych, prasy i internetowych portali informacyjnych z punktu widzenia współczesnego odbiorcy mediów. Mówiła także o oddziaływaniu mediów w kontekście teorii spirali milczenia, zjawiska bańki filtrującej/bańki informacyjnej a także wskazała na zjawisko echo chamber w odniesieniu do zachowań informacyjnych w Internecie.

Wykład zgromadził pracowników naukowych Instytutu Neofilologii i grono zainteresowanych studentów. Spotkanie stworzyło możliwość dyskusji nad aktualnymi zagadnieniami wiarygodności i oddziaływania mediów.