Aktualności
Tytuł profesora nauk humanistycznych dla dra hab. Marka Stanisza z Kolegium Nauk Humanistycznych
Z przyjemnością informujemy, że Prezydent RP decyzją z 20. stycznia 2021 nadał p.prof. Markowi Staniszowi tytuł Profesora nauk humanistycznych.
Panu Profesorowi Markowi Staniszowi serdecznie gratulujemy!
Prof. dr hab. Marek Stanisz jest literaturoznawcą zatrudnionym w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ukończył z wyróżnieniem filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam też uzyskał doktorat (1997) oraz habilitację (2008). Z polonistyką rzeszowską związany jest od roku 1997. W latach 2008-2012 pełnił funkcję Dyrektora Instytutu Filologii Polskiej UR. Obecnie jest Kierownikiem Zakładu Literatury i Kultury XIX Wieku oraz Badań Mitoznawczych. Od 1997 roku jest członkiem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, od 2008 roku prezesem oddziału rzeszowskiego, a od 2012 członkiem Zarządu Głównego. W latach 2005-2009 był wiceprezesem Stowarzyszenia Nauczycieli Humanistów „Prowincja”. Był kierownikiem i wykonawcą projektu badawczego Przedmowy romantyków: teorie i interpretacje (2005-2007) oraz współwykonawcą kilku innych projektów badawczych. Jest członkiem rady naukowej „Kwartalnika Edukacyjnego” i „Biuletynu Polonistycznego” oraz redaktorem naczelnym czasopisma literaturoznawczego „Tematy i Konteksty”.
Jego zainteresowania naukowe obejmują literaturę romantyczną (zwłaszcza świadomość romantyczną, krytykę literacką oraz polski romantyzm w kontekście europejskim), historię idei oraz związki filozofii, literatury i innych dziedzin sztuki. Jest autorem monografii: Wczesnoromantyczne spory o poezję (Kraków 1998), Przedmowy romantyków. Kreacje autorskie, idee programowe, gry z czytelnikiem (Kraków 2007), Światy i życie. Metafory poezji w polskiej krytyce literackiej doby romantyzmu (Rzeszów 2019), Spory o sonet we wczesnoromantycznej krytyce literackiej (Poznań 2019). Współredagował jedenaście wspólnych publikacji, m.in. Adam Mickiewicz. Dwa wieki kultury polskiej (Rzeszów 2007), serię Filozofia w literaturze. Literatura w filozofii. Publikował w czasopismach „Studia Norwidiana”, „Teksty Drugie”, „Colloquia Litteraria”, „Świat Tekstów”, „Kwartalnik Edukacyjny”, „Zeszyty Szkolne” „Slavica Tergestina” oraz w wielu monografiach zbiorowych.