Informacje dla kandydata
Archeologia I stopnia
Absolwent posiada ogólną wiedzę na temat ziem polskich na tle europejskim w pradziejach oraz okresach historycznych, po czasy nowożytne. Posiada również podstawową wiedzę źródłoznawczą, umożliwiającą określenie chronologii znalezisk archeologicznych i ich przynależności kulturowej. Absolwent zna metody i techniki prac archeologicznych, a wiedza ta jest pogłębiona od strony praktycznej dzięki uczestnictwu w ćwiczeniach terenowych, w tym badaniach wykopaliskowych i powierzchniowych. W trakcie studiów student zdobywa podstawową wiedzę z zakresu nauk współpracujących z archeologią w badaniach nad przeszłością. Student poznaje dwa języki obce, w tym co najmniej jeden w stopniu umożliwiającym posługiwanie się słownictwem specjalistycznym z zakresu archeologii. Absolwenci mogą podjąć studia II stopnia na kierunku Archeologia, w celu pogłębienia wiedzy oraz zdobycia uprawnień do prowadzenia samodzielnych badań archeologicznych.
Perspektywy zatrudnienia:
- instytucje i firmy prowadzące prace archeologiczne jako technik archeolog (np. rysownik, dokumentalista);
- instytucje związane z przechowywaniem, inwentaryzowaniem i dokumentowaniem zbiorów archeologicznych (muzea, składnice zabytków, urzędy konserwatorskie).
Archeologia II stopnia
Absolwent studiów II stopnia na kierunku archeologia posiada ugruntowaną wiedzę z zakresu archeologii oraz zmian kulturowych zachodzących na ziemiach Polski i krajów sąsiednich od pradziejów po okres historyczny. Posiada wiedzę o specyfice przedmiotowej, metodycznej i metodologicznej archeologii, pogłębioną umiejętnościami praktycznymi zdobytymi w trakcie ćwiczeń terenowych. Absolwent jest przygotowany do prowadzenia badań terenowych i samodzielnego opracowywania ich wyników. Jest w stanie analizować źródła archeologiczne, a także właściwie ocenić wartość i przydatność analiz archeometrycznych, antropologicznych, archeozoologicznych i archeobotanicznych. Zna i potrafi stosować zaawansowane narzędzia cyfrowe, w tym z zakresu systemu informacji geograficznej i dokumentacji trójwymiarowej. Zna problematykę związaną z ochroną dziedzictwa kulturowego oraz popularyzacją nauki. Absolwenci studiów II stopnia zwiększają swoje szanse zatrudnienia zgodnego z kierunkiem studiów przez zdobycie wysokich kwalifikacji zawodowych w zakresie teorii i praktyki badawczej. Mogą również kontynuować edukację w Szkole Doktorskiej.
Perspektywy zatrudnienia:
- instytucje naukowe i naukowo-dydaktyczne prowadzące badania archeologiczne;
- placówki muzealne i inne, zajmujące się magazynowaniem, inwentaryzacją i popularyzacją źródeł archeologicznych;
- służby ochrony zabytków; prywatne firmy archeologiczne.
Instytut Archeologii >>
Znajdź nas na Facebooku!