W dniach 26-28 października 2023 r. w Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się międzynarodowa konferencja: Polsko-ukraińsko-niemieckie warsztaty przyszłości – język niemiecki narzędziem budowania perspektyw europejskich, zorganizowana przez Katedrę Germanistyki oraz Katedrę Lingwistyki Stosowanej Instytutu Neofilologii.
W konferencji udział wzięły delegacje z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, Donieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stusa, Uniwersytetu w Bayreuth, Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium oraz przedstawiciel Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej DAAD z Bonn.
W pierwszym dniu konferencji uczestnicy dyskutowali na temat aktualnej sytuacji studiów germanistycznych i języka niemieckiego w Polsce i w Ukrainie oraz zaprezentowali główne obszary badawcze germanistów polskich i ukraińskich. Odbyła się ponadto dyskusja panelowa pt. Perspektywy zawodowe dla osób ze znajomością języka niemieckiego, w której głos zabrali m.in. absolwenci germanistyki i lingwistyki stosowanej Uniwersytetu Rzeszowskiego, dzieląc się własnymi doświadczeniami z rynku pracy. Artystycznym dopełnieniem tego dnia był występ zespołu tanecznego Resovia Saltans.
W piątek uczestnicy konferencji w ramach całodniowych warsztatów dyskutowali na temat możliwości nawiązania współpracy oraz przyszłych wspólnych projektów dydaktycznych i badawczych. Wieczorem w Instytucie Muzyki odbył się koncert zespołu Berehyni.
Natomiast ostatni dzień konferencji, sobota, upłynął pod znakiem szkolenia z zakresu wykorzystania programu do nauczania w trybie hybrydowym (blended learning) Dhoch3, opracowanego przez Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej DAAD. Dwóch zaproszonych prelegentów z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium wygłosiło referat na temat wykorzystania mediów cyfrowych, takich jak rzeczywistość rozszerzona (XR) i sztuczna inteligencja (AI), na lekcjach języka niemieckiego. Następnie uczestnicy warsztatów z Polski i Ukrainy opracowali własne konspekty zajęć z wykorzystaniem omawianych narzędzi.
Patronat nad konferencją objął Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, a finansowego wsparcia udzieliła bawarska organizacja BAYHOST oraz Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej DAAD.