Ogólne informacje o kierunku
Filologia polska jest kierunkiem wiodącym w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa. To idealne studia dla osób z otwartymi umysłami, które lubią zadawać pytania i nie boją się poszukiwać odpowiedzi, a także tych, którzy rozumieją, jak ważne jest profesjonalne przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej.
Studia na kierunku filologia polska:
- pozwalają poznać bogactwo polskiej kultury,
- rozwijają umiejętność swobodnego wypowiadania się w mowie i piśmie,
- umożliwiają rozwijanie zainteresowań literackich,
- zapewniają zdobycie rzetelnej wiedzy ogólnohumanistycznej oraz wiedzy szczegółowej z zakresu literatury, języka i kultury polskiej,
- uczą samodzielnego i profesjonalnego myślenia,
- przygotowują do podjęcia pracy zawodowej.
Katalog specjalności kierunku (do wyboru)
Studia I stopnia:
- specjalność nauczycielska,
- specjalność edytorstwo.
Studia II stopnia:
- specjalność nauczycielska,
- specjalność edytorstwo,
- NOWA SPECJALNOŚĆ: sztuka krytyki i kreatywne pisanie.
Program kształcenia specjalności nauczycielskiej łączy zagadnienia literacko-kulturowe oraz językowe z metodyką nauczania literatury i języka polskiego, pracą z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych (na lekcjach języka polskiego), edukacją cyfrową, przygotowując do pracy na stanowisku nauczyciela języka polskiego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Zapewnia przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne oraz dydaktyczne do nauczania języka polskiego.
Specjalność edytorstwo zapewnia zdobycie wiedzy i umiejętności m.in. z poligrafii współczesnej, edytorstwa cyfrowego, poprawności językowej, korekty tekstów oraz w zakresie praktycznej obsługi specjalistycznych programów, przygotowując do pracy w wydawnictwach, redakcjach oraz mediach, a także do prowadzenia działalności marketingowej w branży wydawniczej. W sposób rzetelny i profesjonalny przygotowuje do projektowania publikacji i przygotowania ich do druku.
Specjalność sztuka krytyki i kreatywne pisanie umożliwia nabycie kompetencji związanych z tworzeniem tekstów krytycznych (krytyka literacka, teatralna, filmowa) oraz artystycznych (m.in. literackich), a także zdobycie umiejętności pisania tekstów użytkowych (prasowych, internetowych, reklamowych). Przygotowuje do pracy w instytucjach kultury, do organizacji i moderowania wydarzeń artystycznych oraz do pracy twórczej w charakterze freelancera.