KardioOnkologia w Rzeszowie. Prof. K. Styczkiewicz Sekretarzem w Zarządzie Głównym Sekcji KardioOnkologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Podczas niedawno zakończonego zjazdu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) w Poznaniu odbyły się pierwsze wybory nowo-powołanej Sekcji KardioOnkologii. Kardioonkologia jest nową gałęzią medycyny o bardzo dynamicznym obecnie rozwoju z uwagi na dużą częstość współwystępowania chorób układu krążenia i nowotworów oraz rosnącą liczbę powikłań kardiologicznych stosowanych terapii onkologicznych. W skład Zarządu Głównego Sekcji KardioOnkologii na stanowisku sekretarza weszła Prof. K. Styczkiewicz będąc tym samym jedynym obecnie reprezentantem Podkarpacia w strukturach Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Podczas tego samego zjazdu Prof. dr hab. n. med. K. Styczkiewicz zaprezentowała obecny stan koordynowanego przez nią na Platformie Naukowej PTK największego wieloośrodkowego polskiego rejestru kardioonkologicznego CONNECT-POL mającego na celu ocenę skali problemów kardiologicznych u chorych z najczęstszymi nowotworami w Polsce. Podczas tego samego zjazdu została również wyróżniona nagrodą za wkład w budowanie pozycji głównego czasopisma kardiologicznego w naszym kraju Kardiologii Polskiej.

W tym samym czasie odbył się w Madrycie Global Cardio Oncology Summit- największy i zarazem najbardziej prestiżowy kongres dotyczący kardioonkologii organizowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Kardioonkologiczne. Pan Mateusz Iwański student VI roku kierunku lekarskiego, obecnie Przewodniczący nowo utworzonego na Uniwersytecie Rzeszowskim Koła Studenckiego KardioOnkologii (opiekun Koła Prof. K. Styczkiewicz) zaprezentował pracę będącą efektem wielomiesięcznej pracy Koła: „An analysis of the prevalance of orthostatic hypotension in cancer patients”. Badanie było realizowane w Podkarpackim Centrum Onkologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie oraz Nowych Technikach Medycznych Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny Sp. z o.o. w Rudnej Małej. Opiekunem projektu oraz wygłoszonej pracy była Prof. Katarzyna Styczkiewicz, prof. UR. Przypominamy, że dzięki jej staraniom Uniwersytet Rzeszowski w 2022 r uzyskał srebrny Certyfikat Center of Excellence International Cardiooncology Society za działalność kardioonkologiczną.