Otwarcie Pracowni Mikroskopii Elektronowej w Zakładzie Histologii i Embriologii!

W dniu 27.10.2022 r. W Zakładzie Histologii i Embriologii miało miejsce uroczyste otwarcie Pracowni Mikroskopii Elektronowej. Mikroskop elektronowy został zakupiony dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Edukacji i Nauki, na kwotę ponad 3 mln złotych.
Podczas uroczystości obecni byli:
- dr Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki
- Stanisław Kruczek – członek Zarządu Województwa Podkarpackiego
- dr hab. n. o zdr. Edyta Barnaś, prof. UR – Dziekan Kolegium Nauk Medycznych
- dr hab. n. med. Radosław Chaber – z-ca Dyrektora Instytutu Nauk Medycznych
Mikroskop elektronowy z pewnością pozwoli na usprawnienie systemu diagnostycznego, rozwój naukowy Pracowników Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz zwiększy współpracę akademicką pomiędzy ośrodkami w Polsce i Europie. Jest to jedyny ośrodek w Polsce, w którym znajduję się tego typu mikroskop elektronowy.
Po otwarciu rozpoczęto warsztaty „Obrazowanie i przygotowanie próbek: Warsztaty Transmisyjnej Mikroskopii Elektronowej”. Podczas warsztatów uczestnika okazje do zapoznania się z urządzeniami wykorzystywanymi w preparatyce oraz mikroskopii w naukach medycznych, biologicznych.
Uczestnicy zapoznają się ze specyfiką czy szerokim zastosowaniem aparatury.
Warsztaty współorganizowane były z firmą PiK Instruments .
PIK Instruments to Polska firma, która w swojej ofercie posiada produkty od ponad 25 producentów sprzętu laboratoryjnego. Specjalizuje się w Mikroskopii elektronowej, preparatyce próbek biologicznych i inżynierskich oraz mikroskopii sił atomowych. Jest dostawcą mikroskopu elektronowego.