MINIATURA-5

Z radością informujemy, że pracownik Instytutu Nauk o Zdrowiu otrzymał finansowanie na realizacje działań badawczych w ramach programu MINIATURA.
Pani dr n. o zdr. Edyta Łuszczki będzie realizować badania pod tytułem „Stworzenie i walidacja nowego wzoru do obliczania Podstawowej Przemiany Materii u dzieci i młodzieży aktywnych fizycznie”.
Zoptymalizowane spożycie energii w diecie ma kluczowe znaczenie dla młodych sportowców, a wydatek energetyczny związany z rozwojem organizmu i intensywną aktywnością fizyczną dodatkowo zwiększa to zapotrzebowanie. Pomiar lub szacowanie podstawowej przemiany materii (PPM) jest zwykle pierwszym krokiem do określenia zapotrzebowania na energię, zarówno w populacji ogólnej, jak i dla osób trenujących różne dyscypliny sportowe. W związku z tym, zdefiniowanie PPM może służyć jako cenne narzędzie w opracowywaniu racji żywnościowych lub planów żywieniowych w celu poprawy wyników sportowych i zapobiegania utracie masy ciała u dzieci aktywnych fizycznie.
Wnioski z wcześniejszego badania wnioskującego wskazały, że większość gotowych wzorów do obliczania PPM niedoszacowuje wartość energetyczną w tej grupie. W związku z tym, celem działania naukowego jest stworzenie nowego wzoru do obliczania PPM u dzieci i młodzieży trenujących piłkę nożną, a następnie zwalidowanie go na nowej grupie trenującej tę samą dyscyplinę sportową.
Serdeczne gratulacje!