Uroczyste czepkowanie absolwentek kierunku położnictwo na Uniwersytecie Rzeszowskim

30 września 2024 roku tradycji stało się zadość. Po raz pierwszy w ciągu 20-sto letniego kształcenia na Uniwersytecie Rzeszowskiego opuściła mury uczelni grupa absolwentek kierunku położnictwo z zachowaniem tradycyjnego ceremoniału nadania „Czepka Położnej”. Mimo iż obecnie położne nie noszą już czepków, to jest on silnie związanym z tym zawodem symbolem przyjęcia do zawodu. Absolwentkom nakłada się na głowę białe czepki z czerwonym aksamitnym paskiem.  Obecnie położne nie mają obowiązku noszenia czepka jednak pozostał on elementem stroju galowego, a jako symbol zawodowy używany jest podczas uroczystości.

Jest to wyjątkowa chwila także z uwagi na fakt, że uroczystość odbywa się w 50 rocznicę śmierci Stanisławy Leszczyńskiej, położnej z Auschwitz-Birkenau, na której cześć w dniu jej urodzin 8 maja  obchodzony jest Polski Dzień Położnej.

W ciągu 20-sto letniego kształcenia akademickiego w naszym Uniwersytecie kierunek Położnictwo ukończyło 2288 studentów, z czego 1370 zdobywając absolutorium na studiach I stopnia i 918 na studiach II stopnia. Symbolicznym uwieńczeniem trzech lat nauki na studiach licencjackich jest „czepkowanie” - oznaka przyjęcia do zawodu.

Czepki tegorocznym absolwentom nakładały: Vice-Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie i zarazem Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych oddział - Rzeszów mgr Lidia Kopeć, opiekun kształcenia praktycznego wyróżniony przez tegorocznych absolwentów, położna pracująca na co dzień, na Sali porodowej w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Rzeszowie mgr Justyna Żurawska;  położna koordynująca, mama naszej tegorocznej absolwentki mgr Ewa Bartman; kierownik kierunku położnictwo dr Barbara Zych i kierownik Zakładu Opieki Położniczo-Ginekologicznej prof. Edyta Barnaś.

Następnie absolwenci złożyli ślubowanie, w którym zobowiązały się do przestrzegania norm kodeksu etyki zawodowej Położnej Rzeczypospolitej.

W uroczystości wzięli udział JM Rektor, przedstawiciele władz Uczelni, władz samorządowych województwa i miasta Rzeszowa i powiatu Rzeszowskiego, a także zaproszeni goście, absolwenci i ich rodziny. Uroczystość miała podniosły i w wielu momentach wzruszający charakter. Absolwentki otrzymały wiele gratulacji, życzeń powodzenia, wytrwałości i sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.