Konferencja „Wyzwania w diagnostyce i leczeniu celiakii’’

Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytet Rzeszowski

Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej

,,Wyzwania w diagnostyce i leczeniu celiakii’’

22 kwietnia 2023 roku w Przyrodniczo - Medycznym Centrum Badań Innowacyjnnych, Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się konferencja pt. „Wyzwania w diagnostyce i leczeniu celiakii” zorganizowana we współpracy Zakładu Dietetyki, Instytutu Nauk o Zdrowiu, Kolegium Nauk Medycznych oraz Studenckiego Koła Naukowego Dietetyków-Bezpieczeństwo żywności Uniwersytet Rzeszowski z Polskim Stowarzyszeniem Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oddział Rzeszów.

Konferencja poruszała tematykę diagnostyki i aspektów immunologicznych celiakii, cukrzycy typu 1 towarzyszącej tej chorobie oraz diety bezglutenowej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Jego Magnificencja Rektor URZ prof. dr hab. Sylwester Czopek, Prorektor KNM prof. dr hab. n. med. Artur Mazur, Dziekan KNM dr hab. n.o zdr. Edyta Barnaś prof.UR, Dyrektor INoZ dr hab. Lidia Perenc prof. UR, NFZ Rzeszów, Prezydent Miasta Rzeszów Konrad Fiołek. Patroni medialni wydarzenia to: TVP 3 oddział Rzeszów, gazeta codzienna Super Nowości24, Radio Biwak - Polskie Radio Rzeszów.

Sesję wykładów zainicjowała Prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej Małgorzata Źródlak ukazując ważna rolę Stowarzyszenie we wspieraniu osób będących na diecie bezglutenowej. Prof. dr hab. n. med. Bartosz Korczowski Instytut Nauk Medycznych KNM wygłosił wykład ,,Wyzwania w diagnostyce i leczeniu celiakii”. Kolejny wykład przedstawił dr hab. n. med. Mariusza Dąbrowskiego prof. UR Instytut Nauk Medycznych KNM ,,Celiakia i cukrzyca typu 1: Dalecy kuzyni, czy trochę bliżsi krewni?” wskazując iż cukrzyca typu 1 często towarzyszy osobom z chorobą trzewną. Natomiast prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Jacek Tabarkiewicz Instytut Nauk Medycznych KNM w wykładzie „Celiakia jako choroba autoimmunizacyjna” wyjaśnił autoimmunizacyjną przyczynę celiakii. Przedostatnim wykład „Celiakia niejedno ma imię” przedstawił dr Łukasz Krupa omawiając przypadki pacjentów z choroba trzewną z praktyki lekarskiej w szpitalu i przychodni. Wystąpienie “Glutenowe pułapki – dieta bezglutenowa w praktyce” mgr Natalii Lipietty, dietetyka z Centrum Diety Bezglutenowej zakończyło konferencję.

Uczestnicy konferencji głównie osoby z chorobą trzewną aktywnie zaangażowali się w sesję pytań skierowanych do prelegentów którzy rozwiali wszelkie wątpliwości pytających.

Wydarzenie to zostało zorganizowane dzięki wsparciu Grein Hotel Rzeszów oraz firm Bezgluten oraz Schär.

Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji i przebiegu konferencji

dr inż. Agnieszka Ewa Stępień oraz dr n o zdr. inż. Ewelina Polak-Szczybyło

Zakład Dietetyki, INoZ, KNM UR.