Uniwersytet Rzeszowski dołączy do badań European Society of Hypertension nad wpływem pandemii COVID-19 na wysokość ciśnienia tętniczego.

Pandemia COVID-19 poprzez niekorzystny wpływ na wiele czynników ryzyka sercowo-naczyniowego w długofalowej perspektywie może pogarszać kontrolę ciśnienia tętniczego. Do czynników, które mogą pogorszyć kontrolę ciśnienia, należą: zwiększenie masy ciała, zmiana diety (w tym zwiększenie spożycia potraw o dużej zawartości soli), zmniejszenie aktywności fizycznej, zwiększenie poziomu stresu, częstsze występowanie zaburzeń nastroju oraz pogorszenie jakości snu i sytuacji społeczno-ekonomicznej związanej z pandemią.

Podczas pandemii COVID-19 oraz okresowych ,,lockdownów’’ systematyczna opieka nad pacjentami z nadciśnieniem tętniczym była zaniedbywana na całym świecie. W dalszej perspektywie ograniczenie dostępu do konsultacji lekarskich, opóźnienie diagnozy oraz zwiększona inercja terapeutyczna (stosowanie suboptymalnej terapii) mogły w dalszym stopniu przyczyniać się do pogorszenia kontroli ciśnienia tętniczego w czasie pandemii. Dodatkowym negatywnym czynnikiem były pojawiające się w mediach doniesienia o rzekomym niekorzystnym wpływie ACE-inhibitorów lub sartanów na ciężkość infekcji COVID-19, co spowodowało u części pacjentów odstawienie tych leków skutkując gorszą kontrolą ciśnienia tętniczego.

Celem ESH ABPM COVID-19 STUDY będzie określenie wpływu pandemii COVID-19 na średnie wartości ciśnienia tętniczego u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym oceniane poprzez 24-godzinne monitorowanie ciśnienia tętniczego (ABPM). Porównane zostaną wyniki ABPM wykonywanych podczas pandemii COVID-19 do wartości uzyskiwanych sprzed około roku przed pandemią.

Uniwersytet Rzeszowski został zaproszony do udziału w tym prestiżowym badaniu jako jeden z ponad 50 ośrodków klinicznych w Europie. Koordynatorem badania będzie dr hab. n. med. Katarzyna Styczkiewicz, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego.