O laboratorium
Kierownik
dr hab. Rafał Hakalla, prof. UR
budynek A0, skrzydło B1, pokój 312 lub 114
tel. 17 851 87 03
email: rhakalla@ur.edu.pl
Działalność naukowa laboratorium koncentruje się na kilku kierunkach badań:
- Badania struktury ciał stałych, w tym materiałów dla przemysłu, metodami spektroskopii w podczerwieni oraz mikroskopii w podczerwieni.
- Badania struktury przejść elektronowo-oscylacyjno-rotacyjnych cząsteczek o znaczeniu astrofizycznym, technikami spektroskopii wysokiej rozdzielczości w zakresie ultrafioletu i światła widzialnego.
- Badania izolowanych cząsteczek w naddźwiękowych wiązkach molekularnych, metodami spektroskopii laserowej.
Pracownicy laboratorium są autorami wielu publikacji naukowych z dziedziny spektroskopii molekularnej, spektroskopii w podczerwieni oraz fizyki ciała stałego, opublikowanych w renomowanych światowych czasopismach klasyfikowanych na Liście Filadelfijskiej w części A.
Laboratorium dysponuje nowoczesną aparaturą przeznaczoną do badań metodami spektroskopii wysokiej rozdzielczości, a także badań poziomu promieniotwórczości oraz identyfikacji i ilościowego oznaczania izotopów promieniotwórczych. Do najważniejszej aparatury zaliczyć należy:
- Nowoczesny spektrometr fourierowski do badań w zakresie podczerwieni i dalekiej podczerwieni, sprzężony z mikroskopem pracującym w podczerwieni. Jest to idealny zestaw nowoczesnej aparatury do badań z zakresu fizyki ciała stałego i badań struktury materiałów.
- Najwyższej klasy jedyny w Polsce spektrometr fourierowski na zakres ultrafioletu i światła widzialnego, o ultra-wysokiej zdolności rozdzielczej.
- Aparatura do spektroskopii laserowej składająca się z lasera neodymowo-YAG-owego oraz lasera barwnikowego wysokiej rozdzielczości, wraz z generatorem wyższych harmonicznych uzyskanie przestrajalnego promieniowania ultrafioletowego.
- Komora wysokiej próżni, wyposażonej w impulsową dyszę do wytwarzanie naddźwiękowych wiązek molekularnych, wraz z pompą dyfuzyjną wysokiej próżni, o dużej mocy.
- Mierniki promieniowania jonizującego: mierników Geigera-Millera oraz mierniki scyntylacyjne, umożliwiające pomiar poziomu promieniotwórczości surowców mineralnych, cementów i materiałów ceramicznych, a także popiołów i odpadów poprodukcyjnych.
- Wysokiej klasy spektrometr promieniowania gamma, umożliwiający ilościowe oznaczanie oraz identyfikację izotopów promieniotwórczych emitujących to promieniowanie oraz pierwiastków ciężkich oraz wielu rzadkich metali.
- Wysokiej klasy spektrometr promieniowania alfa, umożliwiający ilościowe oznaczanie oraz identyfikację izotopów emitujących to promieniowanie oraz pierwiastków ciężkich oraz wielu rzadkich metali.