73. Olimpiada Fizyczna

1. Olimpiada Fizyczna

Każdego roku, nieprzerwanie od roku szkolnego 1951/1952, rozgrywane są na terenie całego kraju trójstopniowe zawody Olimpiady Fizycznej. Organizatorem olimpiady jest Polskie Towarzystwo Fizyczne, a sama organizacja zawodów możliwa jest dzięki finansowaniu z dotacji MEN, nieodpłatnemu wkładowi pracy członków Komitetu Głównego i Komitetów Okręgowych oraz niematerialnemu wsparciu różnych instytucji naukowych. Celem zawodów Olimpiady Fizycznej jest propagowanie wiedzy fizycznej, rozbudzenie zamiłowania do fizyki wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy oraz stymulowanie aktywności poznawczej uzdolnionej młodzieży. W tym roku ma miejsce już 73. edycja tego konkursu.

Komitet Okręgowy Olimpiady Fizycznej w Rzeszowie, mający siedzibę w Instytucie Nauk Fizycznych Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego, od wielu lat jest organizatorem zawodów I i II stopnia Olimpiady Fizycznej dla uczniów ze szkół średnich całego województwa podkarpackiego. W tym roku zawody teoretyczne II stopnia miały miejsce w dniu 14 stycznia br., zaś zawody doświadczalne w dniu 18 lutego br. Spośród 27 uczestników zawodów teoretycznych do zawodów doświadczalnych zakwalifikowało się 11 najlepszych zawodników. Jak co roku, zawody były okazją dla uczniów i nauczycieli, by odwiedzić Uniwersytet Rzeszowski, a w szczególności nowoczesny budynek A0 przy ul. prof. St. Pigonia 1 wraz z jego studenckimi pracowniami. Wizyta uczniów zawsze niesie ze sobą możliwość promocji naszego Instytutu, Kolegium i samego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tegoroczne upominki dla uczestników zawodów – naszych potencjalnych studentów – ufundowane przez Dział Promocji UR, staną się z pewnością jej miłym i wartościowym uzupełnieniem.

W imieniu organizatorów już dziś zapraszam do udziału w przyszłorocznej edycji Olimpiady Fizycznej. Szczegóły na stronie www.kgof.edu.pl . Do zobaczenia!

dr Izabela Piotrowska

sekretarz Komitetu Okręgowego Olimpiady Fizycznej w Rzeszowie