Międzynarodowe Studenckie Seminarium Naukowe w Rzeszowie w ramach IMPRESS-U NAWA

IMPRESS-U Rozszerzenie projektu NSF OISE-2106457
"Integracja studentów i badaczy UA-PL-USA z zaawansowaną nauką i technologią materiałów amorficznych"

W dniach 27-28 czerwca 2024 r. w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyło się Międzynarodowe Studenckie Seminarium Naukowe „Materiały zaawansowane – od syntezy do zastosowań”. Trzydziestu młodych badaczy z USA, Polski i Ukrainy zaprezentowało wyniki uzyskane podczas letnich programów badawczych w kilku europejskich uczelniach, m.in. na Uniwersytecie Rzeszowskim, Uniwersytecie Warszawskim, Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN, Politechnice Łódzkiej, Uniwersytecie w Rennes (Francja), Uniwersytecie w Pardubicach (Czechy). Uczestniczący studenci reprezentowali Uniwersytet Rzeszowski (Polska), Narodowy Uniwersytet im. Iwana Franki we Lwowie (Ukraina), Austin Peay State University (USA), Adelphi University oraz University of Alabama w Birmingham (USA). Amerykańscy studenci przebywali w Europie w ramach programu The International Research Experiences for Students (IRES). Seminarium odbyło się pod patronatem amerykańskiej agencji National Science Foundation, Polskiej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz Science and Technology Centre in Ukraine.

Głównymi organizatorami Seminarium byli: dr hab. Józef Cebulski, prof. UR i dr Jaroslaw Shpotyuk z Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Andriy Kovalskiy i prof. Roman Holovchak z Austin Peay State University oraz prof. Justyna Widera-Kalinowska z Adelphi University.

Głównymi tematami prezentacji były katalizatory do reakcji plazmowych, fotokataliza, nanomateriały funkcjonalne dla zastosowań środowiskowych, materiały amorficzne do zastosowań biomedycznych, wieloskładnikowe szkła beztlenkowe oraz przetwarzane w roztworach materiały amorficzne i nanofazowe.

Warto wspomnieć, że Uniwersytet Rzeszowski, Narodowy Uniwersytet im. Iwana Franki we Lwowie oraz Austin Peay State University biorą udział w programie International Multilateral Partnerships for Resilient Education and Science System in Ukraine (IMPRESS-U). Program ten został zainicjowany przez amerykańską agencję National Science Foundation (NSF) i krajowe organizacje finansujące z pięciu krajów europejskich, w tym NAWA w Polsce, w celu wspierania doskonałości w badaniach naukowych i inżynieryjnych, edukacji i innowacjach poprzez współpracę międzynarodową oraz promowanie integracji ukraińskich naukowców w międzynarodowym środowisku badawczym. W maju i czerwcu 2024 roku dziewięciu studentów prowadziło wspólne badania w ramach programu IMPRESS-U na Uniwersytecie Rzeszowskim (po trzech studentów z każdego kraju: z Polski, Ukrainy i USA).

Wyjątkowość tego projektu polega na pomyśle połączenia doświadczenia i wiedzy trzech uczestniczących instytucji w realizacji trzech podprojektów należących do jednego wspólnego obszaru – nauki o materiałach amorficznych. Każdy podprojekt został zaproponowany przez inną instytucję i jest nadzorowany przez konkretnego naukowca, natomiast w realizacji projektu uczestniczą dwie pozostałe instytucje.

Najważniejszym celem projektu jest włączenie studentów z uczestniczących instytucji w międzynarodową współpracę naukową. Tworzenie wspólnych zespołów badawczych obejmujących studentów i naukowców ma na celu próbę uchwycenia synergii naukowej i intelektualnej z różnorodnych systemów edukacyjnych Polski, Ukrainy i USA.

Międzynarodowe Studenckie Seminarium Naukowe obejmowało także wydarzenia towarzyszące, takie jak udział w wykładzie noblisty profesora Aarona Ciechanovera, goszczącego na Uniwersytecie Rzeszowskim, oraz wizyta w Muzeum Zamkowym w Łańcucie.