Aktualności
Pracownicy Zakładu Agroekologii i Użytkowania Lasu przeprowadzą nowoczesne badania mokradeł Lubelszczyzny
Dr inż. Paweł Wolański i dr inż. Krzysztof Rogut z Zakładu Agroekologii i Użytkowania Lasu biorą udział w projekcie pt. “Innowacyjne badania geobotaniczne mokradeł Lubelszczyzny z wykorzystaniem metod teledetekcyjnych”. Projekt ten uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 1 000 000,00 zł w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa II” w obszarze Nauka dla Innowacyjności.
Celem projektu jest wykonanie analizy szaty roślinnej zbiorowisk mokradłowych (szuwarowych i łąkowych) pod względem zasięgu ich występowania, liczebności, obszaru, jaki zajmują oraz określenie obecności w obrębie tych fitocenoz gatunków klasyfikowanych jako chronione, rzadkie lub zagrożone wyginięciem w skali regionu. Badaniami geobotanicznymi zostaną objęte zbiorowiska mokradłowe występujące w trzech obszarach: w dolinie Wieprza, w dolinie Poru oraz na obszarze Ostoi Nieliskiej. W ramach projektu zostaną także przeprowadzone warsztaty dla społeczności lokalnej a także zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja.
Organizatorem wiodącym projektu jest Katedra Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu Wydziału Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.