Aktualności
Pracownicy Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska po raz kolejny realizują projekt w ramach monitoringu rzek w Polsce
Celem wykonywania badań wód powierzchniowych jest dostarczenie wiedzy o stanie wód, koniecznej do podejmowania działań na rzecz poprawy stanu oraz ochrony wód przed zanieczyszczeniem. Działania te powinny zapewnić ochronę przed eutrofizacją spowodowaną wpływem źródeł bytowo-komunalnych i rolniczych oraz ochronę przed zanieczyszczeniami przemysłowymi, w tym zasoleniem i substancjami szczególnie szkodliwymi dla środowiska wodnego. Monitoring wód powierzchniowych jako element gospodarowania wodami dostarcza danych o jakości wód, umożliwiając wykorzystanie ich w kolejnych pracach planistycznych, sporządzanych na potrzeby planowania w gospodarowaniu wodami. Uzyskanie spójnego i kompletnego obrazu stanu lub potencjału ekologicznego wód rzecznych jest wypełnieniem obowiązków zapisanych w Ramowej Dyrektywie Wodnej (RDW) w art. 8 Dyrektywy 2000/60/WE.
Wyniki badań, oprócz realizacji wyżej określonego celu podstawowego, służą także do wypełnienia przez Polskę obowiązków sprawozdawczych wobec Komisji Europejskiej, a także zobowiązania Polski wynikające ze współpracy z Komisją Helsińską oraz Europejską Agencją Środowiska.
Zakres i częstotliwość pomiarów i badań wskaźników w ramach poszczególnych rodzajów monitoringu ustala się dla każdego punktu pomiarowo-kontrolnego zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem monitoringowym. Tworzenie nowej sieci monitoringowej polega na weryfikacji sieci istniejącej w poprzednim 6-letnim cyklu gospodarowania wodami. Sieć punktów pomiarowo kontrolnych, na które składają się reprezentatywne punkty diagnostyczne i operacyjne, stanowi podstawę oceny stanu jednolitych części wód.
Program monitoringu wód powierzchniowych przygotowuje się na okres 6 lat. Obecnie obowiązuje cykl monitoringu na lata 2022-2027, a program podlega corocznej aktualizacji. W bieżącym roku, w efekcie wygrania postępowania konkursowego, za monitoring rzek oparty na ichtiofaunie oraz wybranych wskaźnikach fizykochemicznych i hydromorfologicznych oraz pobór prób bioty do analiz chemicznych na całym Podkarpaciu, odpowiada zespół prof. dra hab. Krzysztofa Kukuła i dr hab. Anety Bylak, prof. UR z Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska. Z Zakładu, w realizację projektu zaangażowane są również dr Natalia Kochman-Kędziora i mgr Elżbieta Hałoń.
Wartość finansowa części projektu realizowanej przez pracowników ZEiOŚ to 291 700 zł.
Serdecznie gratulujemy realizacji kolejnego dużego projektu finansowanego ze źródeł zewnętrznych!