Relacja z XXXVIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

W dniu 15 kwietnia 2023r. w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie odbyły się eliminacje etapu okręgowego (podkarpackiego) XXXVIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej pod honorowym patronatem JM Rektora PANS w Krośnie dr hab. Zbigniewa Barabasza, prof. PANS oraz Dyrektora Marka Mareckiego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej to uznany w Polsce konkurs dla uczniów szkół średnich wszystkich typów z zakresu ekologii, ochrony przyrody i środowiska oraz zagadnień społeczno-gospodarczych związanych z tą tematyką. Na każdym etapie eliminacji od uczestników wymagana jest znajomość aktualnych doniesień związanych z ekologią i środowiskiem przyrodniczym zarówno w Polsce jak i na świecie. Finaliści i laureacie etapu centralnego otrzymują indeksy bez postępowania kwalifikacyjnego na kierunki przyrodnicze oraz związane z ochroną i kształtowaniem środowiska.

W województwie podkarpackim do etapu szkolnego XXXVIII edycji olimpiady przystąpiło 1656 uczniów z 91 szkół ponadgimnazjalnych, z których do etapu okręgowego zostało zakwalifikowanych 56 uczestników z 28 szkół. Na etap okręgowy XXXVIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej ostatecznie stawiło się 45 uczniów z 25 szkół, z 13 powiatów województwa podkarpackiego.

Nad poprawnością przebiegu eliminacji oraz oceną prac testowych i odpowiedzi ustnych czuwała komisja XXXVIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej w składzie:

Przewodniczący: prof. dr hab. inż. Krzysztof Chmielowski - Zakład Inżynierii Środowiska i Górnictwa, PANS w Krośnie

Członkowie:

dr hab. inż. Tomasz Dudek, prof. UR, kierownik Zakładu Agroekologii i Użytkowania Lasu, Uniwersytet Rzeszowski

dr Dominik Wróbel, Prorektor ds. studiów w latach 2016-2020, Zakład Inżynierii Środowiska i Górnictwa, PANS w Krośnie

dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak prof. PANS, kierownik Zakładu Produkcji i Bezpieczeństwo Żywności PANS w Krośnie

dr inż. Bernadeta Rajchel, Zakładu Inżynierii Środowiska i Górnictwa, PANS w Krośnie

dr Magdalena Misiorowska, Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

mgr inż. Konrad Krasoń, Zespół ds. Ochrony Przyrody Magurski Park Narodowy w Krempnej

mgr inż. Angelika Uram-Dudek – pracownik naukowo-techniczny PANS w Krośnie