Staż pracowników KNP w Universidad de Jaén w Andaluzji

Pracownicy Instytutu Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska, a także Technologii żywności i żywienia: dr hab. inż. Natalia Matłok, prof. UR i prof. dr hab. Maciej Balawejder odbyli tygodniowy staż naukowy w Universidad de Jaén w Andaluzji (Hiszpania). Opiekunem stażu był prof. Manuel Jesús Hermoso Orzaez, wybitny specjalista zajmujący się przetwarzaniem biomasy i odpadów po produkcji oliwy z oliwek. Pracownikom UR zostały przedstawione laboratoria w Instytucie Politechnicznym Universidad de Jaén. Dodatkowo pracownicy odbywający staż uczestniczyli w prezentacji zorganizowanej w Universidad de Jaén z okazji Dnia walki ze zmianą klimatu, spotkanie moderowane było przez Prorektora ds. Zrównoważonego Rozwoju Juana de Dios Carazo Alvareza. Podczas spotkania zaprezentowano książkę autorstwa José Antonio La Cal Herrera o zastosowaniach bioenergii w przemyśle, w której przedstawił wizje autonomii energetycznej Andaluzji w oparciu o przetwarzanie biomasy odpadowej powstającej z produkcji oliwy z oliwek w tym rejonie. Wystąpienie autora książki zostało poprzedzone laudacją prof. Manuel Jesús Hermoso Orzaez, który reprezentował Universidad de Jaén jako szef grupy badawczej specjalizującej się w inżynierii energetycznej i zrównoważonym rozwoju. Ponadto podczas spotkania prof.  Manuel Hermoso dokonano prezentacji kongresu naukowego realizowanego z Politécnico de Portalegre pn. „Bioenergy international conference” do udziału, w którym nasi pracownicy zostali zaproszeni. Etapem końcowym wizyty było spotkanie z Prorektorem ds. Współpracy z Zagranicą - Sr. D. José Ignacio Jiménez González, które zaowocowało promesą podpisania umowy bilateralnej pomiędzy naszymi uczelniami. Rozmowy równie ukierunkowane były na rozpoczęcie wspólnej działalności dydaktycznej poprzez zainicjowanie wspólnych kierunków kształcenia. Należy zaznaczyć, że Universidad de Jaén rozpoczął działania lobbujące na innych uczelniach w Poslce, co wskazuje na wysoki potencjał współpracy.