Studenckie Koło Naukowe Przyrodników realizuje projekt dotyczący ochrony szachownicy kostkowatej Fritillaria meleagris

Studenci Kolegium Nauk Przyrodniczych, rozwijający swoje pasje w Kole Naukowym Przyrodników, podjęli działania, mające na celu objęcie ochroną stanowiska skrajnie rzadkiego gatunku – szachownicy kostkowatej Fritillaria meleagris wpisanej do Polskiej Czerwonej Księdze Roślin  i do Polskiej czerwonej listy paprotników i roślin kwiatowych z kategorią CR (gatunek krytycznie zagrożony) oraz podlegającego ścisłej ochronie gatunkowej. Projekt pod nazwą: „Inwentaryzacja szachownicy kostkowatej Fritillaria meleagris w miejscowości Zaleska Wola (województwo podkarpackie)” realizowany będzie od kwietnia do lipca b.r. pod opieką dr Tomasza Wójcika.

24 kwietnia 2023 roku odbył się pierwszy wyjazd terenowy. Brali w nim udział studenci Aleksandra Rożek, Natalia Świst, Karolina Marut, Dominika Rzeszutek, Patryk Wąsacz, Szymon Trela, Przemysław Werelusz, Kamil Krupa, z kierunków Biologia i Agroleśnictwo. Cele projektu obejmują określenie liczebności szachownicy kostkowatej na nowym stanowisku, sporządzenie charakterystyki warunków siedliskowych oraz wskazanie sposobów ochrony. Wymiernym efektem projektu będzie publikacja uzyskanych wyników w formie artykułu w recenzowanym czasopiśmie naukowym. Planowane jest również przygotowanie dokumentacji pod kątem utworzenia użytku ekologicznego i przekazanie jej gminie Radymno. Ponadto uzyskane dane zostaną przekazane zarządcy działki (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Rzeszowie) wraz z rekomendacjami gospodarowania na tym terenie, które pozwolą utrzymać siedlisko we właściwym stanie zachowania.