Historia oddziału
Prace nad organizacją Oddziału Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego w Rzeszowie rozpoczęto 31 maja 1988 roku, kiedy to na wyjazdowym posiedzeniu Zarządu Oddziału Lubelskiego PTG z udziałem członków Zarządu Głównego PTG prof. dr hab. Stanisława Uziaka, prof. dr hab. Jana Glińskiego i prof. dr hab. Ryszarda Dębickiego utworzono Grupę Inicjatywną d/s powołania Oddziału PTG w Rzeszowie skupiającą 5 osób. Przewodniczącą Grupy Inicjatywnej została prof. dr hab. inż. Janina Kaniuczak (członek Lubelskiego Oddziału PTG od 1985 r.). Polskie Towarzystwo Gleboznawcze Oddział w Rzeszowie zostało powołane uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego 8 sierpnia 1990 r. Pierwszą Przewodniczącą Oddziału PTG w Rzeszowie została prof. dr hab. inż. Janina Kaniuczak. Ponadto do Zarządu zostali wybrani: dr inż. Jan Gąsior, mgr Janina Wójtowicz, dr inż. Adam Partyka, mgr Elżbieta Kotowicz i mgr inż. Jacek Szczygieł.
W chwili założenia Oddział liczył 28 członków, w tym 11 osób było pracownikami Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja, Filii AR w Rzeszowie.
Celem Towarzystwa jest rozwijanie społecznej, naukowej i dydaktycznej działalności członków w dziedzinie nauk o glebie i jej ochronie oraz chemii rolnej i biologii gleb, a także upowszechnianie osiągnięć naukowych i wymiana doświadczeń w tych dziedzinach.
Towarzystwo realizuje swoje cele przez:
·organizowanie posiedzeń naukowych, konferencji naukowych, konferencji terenowych oraz kursów,
·wydawanie czasopism w zakresie nauk o glebie i jej ochronie, chemii rolnej i biologii gleb,
·inicjowanie, organizowanie i prowadzenie prac naukowo-badawczych przez powołane do tego komisje, zespoły i grupy robocze,
·ustanawianie i przyznawanie nagród naukowych i stypendiów,
·udział w komisjach kwalifikacyjnych do spraw uprawnień zawodowych w zakresie gleboznawstwa, chemii rolnej, biologii, klasyfikacji i kartografii gleb oraz ochrony gruntów i powierzchni ziemi,
·współpracę z pokrewnymi instytucjami i stowarzyszeniami krajowymi i zagranicznymi,
·organizowanie bibliotek, pracowni i laboratoriów gleboznawczych,
·wydawanie opinii, orzeczeń i ekspertyz w zakresie nauk o glebie i jej ochronie, chemii rolnej i biologii gleby oraz prowadzenie doradztwa naukowo-technicznego i konsultacji, współdziałanie w ujednolicaniu metod i norm oraz ustaleniu standardów w zakresie nauk o glebie i jej ochronie, chemii rolnej i biologii gleb.