Doktorantka z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie z wizytą badawczą w Instytucie Biologii UR

W ramach wzmacniania współpracy naukowej między pracownikami Instytutu Biologii UR a IBB PAN w Warszawie doktorantka Suchismita Masanta (promotor dr hab. Róża Kucharczyk, prof. IBB PAN) gościła w terminach od 11-16.09 oraz od 27.11-07.12 z wizytą badawczą w zespole naukowym kierowanym przez dr hab. Renatę Zadrąg-Tęcza, prof. UR.

W trakcie swojego pobytu Suchismita przy współpracy i pod merytoryczną opieką dr inż. Romana Maślanki wykonywała analizy związane z określaniem wewnątrzkomórkowego poziomu glutationu (zarówno utlenionego jak i zredukowanego) oraz oznaczeń związanych z komórkową pulą kofaktorów NADP(H).

Przeprowadzone analizy oraz uzyskane dzięki nim wyniki wzbogacą wnioski dotyczące komórkowej roli ampylazy Fmp40 oraz jej powiązania z redoksynami w komórkach drożdży Saccharomyces cerevisiae, co stanowi ważny aspekt pracy doktorskiej Suchi.

As part of strengthening scientific cooperation between employees of the Institute of Biology of Rzeszow University and employees of IBB PAN in Warsaw, doctoral student Suchismita Masanta (supervisor: Dr. Róża Kucharczyk, prof. IBB PAN) from 11-16/09 and 27/11-07/12 paid a research visit to the scientific team headed by dr hab. Renata Zadrąg-Tęcza, prof. UR.

During her stay, Suchismita, in cooperation and under the substantive supervision of Dr. Eng. Roman Maślanka performed analyses related to determining the intracellular level of glutathione (both oxidized and reduced) and determinations related to the cellular pool of NADP(H) cofactors.

The results of performed analyses will enrich the conclusions regarding the cellular role of Fmp40 ampylase and its importance in the regulation of the mitochondrial redoxin cycle in Saccharomyces cerevisiae yeast cells, which is an important aspect of Suchi's doctoral thesis.