Dziecięcy Uniwersytet Techniczny

W dniach 22 kwietnia i 13 maja 2023 r. Instytut Biologii gościł młodych pasjonatów nauki w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego koordynowanego przez Fundację Wspierania Edukacji Przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. W przygotowanie i przeprowadzenie warsztatów z zakresu nauk biologicznych zaangażowani byli pracownicy (mgr Magdalena Wójcik; dr inż. Roman Maślanka – opieka merytoryczna) oraz studenci kierunku biologia (lic. Agnieszka Janeczko oraz lic. Michał Przywara). Na warsztatach uczniowie poznali czym jest i jak ważny dla funkcjonowania roślin jest chlorofil, jak go wyizolować z tkanki roślinnej oraz jakimi właściwościami fizykochemicznymi się  charakteryzuje. Ponadto mogli dowiedzieć się czym charakteryzują się organizmy żyjące w środowisku wodnym oraz zobaczyć morfologię wybranych organizmów z wykorzystaniem lup oraz mikroskopów.  Przyjazd na warsztaty był dla dzieci jednym z pierwszych etapów zafascynowania się wiedzą przyrodniczą oraz pracą naukową, która realizowana jest na Uniwersytecie.