Aktualności
Nowe bioreaktory do badań pilotażowych
W tym roku Instytut Biologii i Biotechnologii został wyposażona w trzy bioreaktory do prowadzenia pilotażowych badań na mikroorganizmach.
Dwa urządzenia mają zbiorniki 400 ml z możliwością prowadzenia hodowli od minimalnej objętości 150 ml do maksymalnie 450 ml.
System umożliwia precyzyjne sterowanie:
- temperaturą (ogrzewanie radiacyjne podczerwone i pętla chłodząca),
- pH pożywki (elektroda sprzężona z pompami dozującymi roztwór zasady lub kwasu),
- mieszaniem nie uszkadzającym komórek (mieszadło typu rybia płetwa),
- napowietrzaniem hodowli,
- poziomem tlenu (elektroda tlenowa sprzężona z napowietrzaniem).
Urządzenie jest wyposażone w skraplacz gazów wylotowych i automatyczny system dozowania antyspieniacza.
Dwie pompy perystaltyczne mogą być wykorzystane do dozowania pożywki i odbierania hodowli co umożliwia prowadzenie długoterminowych cykli hodowlanych w trybie ciągłym.
Trzeci bioreaktor ma pojemność 1 litra i umożliwia hodowle od 0,3 do 1,7 litra.
Oprócz powyższych funkcji system ten został wyposażony w oświetlenie LED barwy białej oraz drugie RED-BLUE, typowo do wzrostu roślin.
Ponieważ jest on przeznaczony do badań na mikroalgach został doposażony w moduł dozujący dwutlenek węgla oraz karbometr mierzący stężenie CO2 w gazach wylotowych.
Wszystkie trzy systemy umożliwiają prowadzenie hodowli przy stałej nastawie podstawowych parametrów jak również dają możliwość zaprogramowania zmiany tych parametrów w interwałach czasowych od 1 sekundy do 150 godzin.
Monitorowane parametry hodowli są wyświetlane na bieżąco w postaci wykresów oraz zapisywane w dowolnych odstępach sekundowych, minutowych lub godzinnych.
Systemy bioreaktorów dają też możliwość rozbudowy w przyszłości o moduły podawania np. tlenu, azotu (do czterech różnych gazów na zbiornik), pomiaru poziomu tlenu oraz metanu w gazach wylotowych, programowalną pompę strzykawkową, dozownik sypkich substancji stałych, moduł wagowy (umożliwia utrzymanie stałego zagęszczenia hodowli).