Pani mgr Martyna Materowska brała udział w szkoleniu w Hiszpanii

W dniach 16 – 19 czerwca Pani mgr Martyna Materowska uczestniczyła w szkoleniu Ist European EPG Workshop organizowanym przez Spanish Research Council (CSIC) w Institute of Agricultural Sciences (ICA-CSIC) w Madrycie.

Warsztaty EPG (electrical penetration graph) odbyły się pod okiem światowych ekspertów. Głównym celem było przeszkolenie oraz odświeżenie umiejętności praktycznych zarówno nowych, jak i doświadczonych użytkowników EPG.

Technikę EPG stosuje się do badania zachowań i sposobów żerowania owadów, takich jak mszyce, wciornastki czy skoczki, które odżywiają się sokami roślinnymi. Jest to narzędzie do badania interakcji owad-roślina, reakcji obronnych ze strony roślin, pozwala także na analizę sposobów żerowania owadów w warunkach naturalnych oraz pod wypływem czynników stresowych. Technika EPG pozwala też wyjaśnić mechanizm przenoszenia wirusów roślinnych przez owady.