Piknik Nauki EXPLORACJE 2023

Piknik Nauki EKSPLORACJE to coroczne wydarzenie, którego celem jest popularyzacja nauki. W tym roku składał się z czterech części odbywających się przez kilka dni w różnych częściach miasta.

Główna część wydarzenia czyli rodzinny piknik odbyła się 20 maja przy Fontannie Multimedialnej oraz Zamku Lubomirskich podczas którego odbyły się intrygujące warsztaty, atrakcyjne pokazy naukowe i prezentacje.

W organizację zaangażowani byli studenci oraz pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego. W miasteczku swoje stanowiska miało Koło Naukowe Przyrodników, gdzie zobaczyć można było m. in. pokazy mikroskopii optycznej.

21 maja nad rzeszowskim Zalewem w okolicach rezerwatu Lisia Góra odbyła się Przyrodnicza Niedziela organizowana przez Nasz Instytut. W wydarzeniu udział brali pracownicy: dr hab. Konrad Leniowski, prof. UR, dr hab. Ewa Węgrzyn, prof. UR, dr hab. Iwona Kania-Kłosok, prof. UR, dr hab. Bartosz Piechowicz, prof. UR, dr inż. Joanna Kisała, dr Mateusz Wolanin, dr Natalia Tańska, mgr. Aleksandra Kuta, mgr. Martyna Materowska, mgr. Iryna Miedviedieva,  mgr. Michał Tuchowski oraz studentki: Aleksandra Wąsowicz (studentka biologii) i Iryna Vasiur (studentka Instytutu Sztuk Pięknych).

Zwiedzający mieli możliwość oglądnąć ul pokazowy, który dzięki przeźroczystym ścianom służy do demonstracji pracy pszczelej rodziny, porozmawiać na temat pszczół oraz pszczelarstwa z prof. Piechowiczem. Dowiedzieć się jak widzą świat pszczoły z dr inż. Kisałą. Poznać podstawowe metody połowu owadów z wykorzystaniem siatek i czerpaków entomologicznych, obejrzeć okazy pod mikroskopem oraz gabloty ze zbiorami owadów z mgr Materowską. Ponadto uczestnicy oglądali liście rożnych rośliny pod binokularem, obserwowali i opisywali różnice w wyglądzie struktur występujących na liściach rożnych gatunków, mogli również własnoręcznie przygotować preparaty mikroskopowe z liści roślin występujących nad Wisłokiem pod czujnym okiem mgr Kuty. Dzięki prof. Kani-Kłosok i mgr Tuchowskiemu nie zabrakło również świata zwierząt i roślin sprzed milionów lat zatrzymanego w bezruchu. Inkluzje owadów zatopionych w bursztynie bałtyckim i kopalu kolumbijskim pozwoliły na poznanie dokładnej, trójwymiarowej budowy tych organizmów. Oprócz inkluzji na stanowisku znalazły się również różne typy skamieniałości. Uczestnicy mogli obejrzeć budowę i strukturę muszli amonitów, wymarłych głowonogów sprzed 150 mln lat, z czasów gdy po Ziemi stąpały dinozaury. Jednymi z najcenniejszych okazów były liczące aż 500 mln lat skamieniałości trylobitów. Nie zabrakło też odcisków szkieletów różnych gatunków ryb sprzed 25 mln lat, których okazy pozyskano na stanowiskach w okolicach Rzeszowa. Wśród skamieniałości roślinnych znalazły się skamieniały fragmenty pni drzew, a także charakterystyczne odciski kory należącego do widłaków różnozarodnikowych lepidodendronu, liczącego około 235 mln lat.

Zainteresowani mogli również wziąć udział w naukowych wyprawach „O czym śpiewają ptaki?” prowadzonej przez prof. Węgrzyn i prof. Leniowskiego,   oraz „ Wycieczce botanicznej po okolicach rezerwatu przyrody Lisia Góra” prowadzonej przez dr Wolanina.