Rzeszowska Noc Biologów 2020

RELACJA Z NOCY BIOLOGÓW 2020

W piątek 10.01.2020 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się już po raz czwarty „Noc Biologów”. Jest to akcja ogólnopolska, której celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych. Organizatorami wydarzenia byli pracownicy i studenci Instytutu Biologii i Biotechnologii we współpracy z pracownikami Instytutu Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Po raz pierwszy do współpracy zaproszono również organizacje spoza uczelni tj.: Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „ExploRes”; Stowarzyszenie EKOSKOP; Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”; Podkarpackie Centrum Nauki oraz Podkarpacki Okręg Ligi Ochrony Przyrody. Zaowocowało to stworzeniem niezwykle różnorodnego i bogatego programu „Nocy Biologów”, w którym znalazło się ponad 100 propozycji, w tym wykłady otwarte, wykłady z dyskusją, warsztaty i laboratoria, pokazy, prezentacje i wystawy oraz wystawy interaktywne. W trakcie zajęć uczestnicy odkrywali m.in.: Co kryje się w skałach i bursztynie? Jak smakuje komórka? Co da się zobaczyć pod mikroskopem? Sprawdzali gdzie znajduje się najwięcej witaminy C, jaką tajemną moc kryje w sobie cytryna, jak można wykorzystać nanotechnologię w leczeniu chorób nowotworowych, co piszczy w powietrzu oraz jak dzieli się komórka. Ponadto mogli uczestniczyć w wykładach i prezentacjach dotyczących m.in.  Tajników pracy leśnika, Zagrożenia suszą terenów Polski, Faktów i mitów związanych z ochroną środowiska, Realności uzyskania wiecznej młodości czy Przeglądu dzikich roślin jadalnych w Polsce i na świecie.

Tegoroczna edycja „Nocy Biologów” zgromadziła prawie 500 uczestników wśród których byli uczniowie szkół średnich i podstawowych, dzieci wraz z rodzicami, ale także osoby dorosłe. Na szczególną uwagę zasługuje postawa i ogromne zaangażowanie studentów wszystkich roczników kierunku Biologia, których ciężka praca ale i uśmiech na twarzy były siłą napędową akcji. „Noc Biologów” była wspaniałą okazją by spotkać się z naukowcami, samodzielnie wykonać doświadczenia, przeprowadzić obserwacje mikroskopowe, poznać z bliska rośliny i zwierzęta, wziąć udział w dyskusji czy zobaczyć pokazy przygotowane w ramach wystaw interaktywnych. To wyjątkowe połączenie szkolnictwa wyższego i podstawowego, nauki i zabawy, teorii i praktyki oraz pasji i profesjonalizmu po raz kolejny okazało się kluczem do sukcesu akcji. Świadczy również o tym fakt, iż „Noc Biologów” ponownie cieszyła się zainteresowaniem mediów. Informacje o akcji można było znaleźć w wielu portalach internetowych, gazetach a telewizja TVP3 Rzeszów objęła czwartą edycją Nocy Biologów na UR oficjalnym patronatem medialnym.

Akcja Nocy Biologów oraz działania pracowników i studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, pokazują, że biologia jest stale rozwijającą się i niezwykle pasjonującą dziedziną nauki!

Autorzy zdjęć: Zdjęcia: Piotr Ziemba; Bartosz Babelski; Sabina Bednarska