Aktualności / News

Naukowcy z Instytutu Biotechnologii członkami projektu COST-Yeast4Bio/Researchers from the Institute of Biotechnology members of the COST-Yeast4Bio project

Naukowcy z Instytutu Biotechnologii prof. dr hab. Andriy Sybirnyy i dr hab. Justyna Ruchała są uczestnikami projektu COST (European Cooperation in Science and Technology) - Yeast4Bio (Non-Conventional Yeasts for the Production of Bioproducts) to sieć naukowo-technologiczna finansowana z europejskiego programu COST, Akcja nr CA18229 (. Projekt rozpoczął się 7 listopada 2019 i trwać będzie do 6 maja 2024.
Akcja COST to interdyscyplinarna sieć badawcza, która łączy badaczy i innowatorów w celu zbadania wybranego przez siebie tematu. Działania COST zazwyczaj składają się z badaczy ze środowisk akademickich, przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw, instytucji publicznych i innych odpowiednich organizacji lub zainteresowanych stron.Akcja, której uczestnikami są nasi pracownicy skupia grupę badaczy posiadających umiejętności i doświadczenie, aby odkryć, w jaki sposób niekonwencjonalne drożdże mogą być z powodzeniem wdrażane w przemyśle biotechnologicznym. Poza tym akcja skupia czołowych europejskich naukowców w tej dziedzinie i tym samym staje się ważnym filarem rozwoju biotechnologii na całym świecie.
Oprócz regularnych spotkań dzięki akcji dotyczącej drożdży niekonwencjonalnych finansowane są również szkolenia, warsztaty, krótkoterminowe staże dla młodych naukowców. Planowane jest również stworzenie dąży danych z użytecznymi dla początkujących w tematyce badania drożdży naukowców.
Prof. dr hab. Andriy Sybirnyy jest członkiem komitety zarządzającego a dr hab. Justyna Ruchała jest wiceliderem grupy roboczej WG4.

Researchers from the Institute of Biotechnology Prof. Dr. Andriy Sybirnyy and Dr. Justyna Ruchała are participants in the COST (European Cooperation in Science and Technology) project - Yeast4Bio (Non-Conventional Yeasts for the Production of Bioproducts) is a science and technology network funded by the European COST program, Action No. CA18229 (The project started on November 7, 2019 and will continue until May 6, 2024.
A COST Action is an interdisciplinary research network that brings together researchers and innovators to study a topic of their choice. COST Actions typically consist of researchers from academia, representatives from small and medium-sized enterprises, public institutions and other relevant organizations or stakeholders.
The action we are participating in brings together a group of researchers with the skills and experience to discover how nonconventional yeast can be successfully implemented in the biotechnology industry. In addition, the action brings together Europe's leading scientists in the field and thus becomes an important pillar for the development of biotechnology around the world.
In addition to regular meetings, thanks to the action on unconventional yeast, training courses, workshops, short-term internships for young scientists are also funded. It is also planned to create a data drive with useful data for early-career scientists to the subject of yeast research.
Prof. Dr. Andriy Sybirnyy is a member of the management committee and Dr. Justyna Ruchała is vice leader of the WG4 working group.