Aktualności / News

Pracownicy Instytutu Biotechnologii UR Justyna Ruchała oraz Andriy Sybirny opublikowali pracę naukową dotyczącą produkcji antybiotyku przez drożdże.

Publikacja powstała w ramach badań finansowanych przesz NCN z programu OPUS (2021/41/B/NZ1/01224,) kierowanego przez prof. dr hab. Andriy’a Sybirnyy’ego, a także we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego (BOKU) we Wiedniu (Austria).

W pracy zaprezentowano wyniki dotyczące otrzymania wydajnych producentów roseoflawiny - antybiotyku o szerokim spektrum działania. W tym celu naukowcy zespół pod kierunkiem Profesor Sibirnego wprowadził gene biosyntezy roseoflawiny pochodzących z bakterii Strepomyces davaonensis rosB, rosC i rosA do komórek drożdży nadprodukujących ryboflawinę lub FMN (Komagataella phaffii i Candida famata). Kolejnym etapem  była optymalizacja warunków hodowli zmodyfikowanych komórek drożdżowych w celu otrzymania jak największej ilości roseoflawiny (Dmytruk KV, Ruchala J, Fayura LR, Chrzanowski G, Dmytruk OV, Tsyrulnyk AO, Andreieva YA, Fedorovych DV, Motyka OI, Mattanovich D, Marx H, Sibirny AA. Efficient production of bacterial antibiotics aminoriboflavin and roseoflavin in eukaryotic microorganisms, yeasts. Microb Cell Fact. 2023 Jul 20;22(1):132. doi: 10.1186/s12934-023-02129-8).

Justyna Ruchała and Andriy Sybirny, reasearcher of the Institute of Biotechnology of the University of Rzeszow, published a scientific paper on the production of an antibiotic by yeast.

The publication was created as part of research funded by the National Science Center from the OPUS program (2021/41/B/NZ1/01224,) led by prof. dr hab. Andriy Sybirnyy, as well as in cooperation with scientists from the University of Life Sciences (BOKU) in Vienna (Austria).

The paper presents results on obtaining efficient producers of roseoflavin, a broad-spectrum antibiotic. To make this goal, the researchers team under the leadership of Professor Sibirny introduced roseoflavin biosynthesis gene derived from the bacteria Strepomyces davaonensis rosB, rosC and rosA into yeast cells overproducing riboflavin or FMN (Komagataella phaffii and Candida famata). The final stage was to optimize the culture conditions of the modified yeast cells to obtain as much roseoflavin as possible (Dmytruk KV, Ruchala J, Fayura LR, Chrzanowski G, Dmytruk OV, Tsyrulnyk AO, Andreieva YA, Fedorovych DV, Motyka OI, Mattanovich D, Marx H, Sibirny AA. Efficient production of bacterial antibiotics aminoriboflavin and roseoflavin in eukaryotic microorganisms, yeasts. Microb Cell Fact. 2023 Jul 20;22(1):132. doi: 10.1186/s12934-023-02129-8).