Aktualności / News

W ostatnich dziesięcioleciach mikro- i nanoplastiki stały się trwałymi zanieczyszczeniami występującymi we wszystkich elementach środowiska. Szczególnie duże zanieczyszczenie obserwuje się w ekosystemie wodnym, w którym glony są głównymi producentami dostarczającymi składników odżywczych dla wielu gatunków, dlatego odgrywają fundamentalną rolę w utrzymaniu równowagi w tym ekosystemie. Toksyczny wpływ mikroplastiku na glony jest przedmiotem wielu badań, jednak wyniki prezentowane przez różnych autorów są bardzo rozbieżne.

W publikacji: "Microplastics – An emerging contaminants for algae. Critical review and perspectives" (IF 10,754, MNiE 200 pkt.) pracownicy Instytutu Biotechnologii UR Magdalena Podbielska i Ewa Szpyrka dokonują przeglądu badań, którego celem było podsumowanie skutków i wpływu mikroplastiku i współistniejących zanieczyszczeń na algi.

Link do publikacji: Microplastics – An emerging contaminants for algae. Critical review and perspectives - ScienceDirect

In recent decades, micro- and nanoplastics have become persistent pollutants found in all elements of the environment. Particularly high pollution is observed in the aquatic ecosystem, where algae are the main producers providing nutrients for many species, therefore they play a fundamental role in maintaining the balance in this ecosystem. The toxic effect of microplastics on algae is the subject of many studies, but the results presented by various authors are very divergent.

In the publication: "Microplastics - An emerging contaminants for algae. Critical review and perspectives" (IF 10,754, MNiE 200 points), employees of the Institute of Biotechnology of the University of Rzeszow, Magdalena Podbielska and Ewa Szpyrka, conduct a research review aimed at summarizing the effects and impact of microplastics and coexisting pollutants for algae.