Aktualności / News

Pani prof. Anna Blom Doctor honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego została członkiem Królewskiej Szwedzkiej Akademia Nauk / Prof. Anna Blom Doctor honoris causa of the University of Rzeszow has become a member of the Royal Swedish Academy of Sciences

Niezmiernie miło jest nam zakomunikować, że Pani Profesor Anna Blom Doctor honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego została członkiem Królewskiej Szwedzkiej Akademia Nauk (Kungl. Vetenskapsakademin) w klasie medycyny.

Prof. Anna Blom urodziła się w Krakowie w 1969 r. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego (1993 r.). W roku 1997 uzyskała stopień doktora nauk medycznych na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji. Staż podoktorski odbyła na Uniwersytecie w Lund (Szwecja), gdzie w 2006 r. została profesorem chemii białek na Wydziale Medycyny. Prof. Anna Blom jest od wielu lat bardzo zaangażowana w działalność organizacyjną związaną z nauką, przewodniczyła między innymi Szwedzkiemu Komitetowi Naukowemu Badań Medycznych i Zdrowia w Sztokholmie. Prof. Anna Blom jest wybitnym naukowcem rozpoznawalnym na świecie. Jej najważniejsze odkrycia naukowe dotyczą mechanizmów regulacji aktywności układu dopełniacza, o którym opublikowała ponad 300 prac naukowych, większość z nich to oryginalne prace doświadczalne. Badania te skoncentrowane są nie tylko na odpowiedzi przeciwzakaźnej, chorobach autoimmunizacyjnych, ale również na roli dopełniacza w patogenezie nowotworów czy zaburzeniach metabolicznych.

W roku 2018 Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego za wybitne osiągnięcia naukowe oraz wkład w rozwój nauki na Uniwersytecie Rzeszowskim nadał tytuł Pani Profesor Anna Blom Doctora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk (szw. Kungliga Vetenskapsakademien) założona w 1739 przez króla szwedzkiego Fryderyka I, to niezależna organizacja, która działa na rzecz promowania nauki, głównie nauk przyrodniczych i matematyki. Komisje Akademii są również komisjami kwalifikacyjnymi w wyborze Nagrody Nobla oraz Nagrody Banku Szwecji.

Gratulujemy!

We are extremely pleased to announce that Mrs. Professor Anna Blom Doctor honoris causa of the University of Rzeszow has become a member of the Royal Swedish Academy of Sciences (Kungl. Vetenskapsakademin), class of medicine.

Prof. Anna Blom was born in Krakow in 1969 and graduated from the Jagiellonian University (1993). She received her doctorate in medicine from Uppsala University in Sweden in 1997. She did her postdoctoral training at Lund University (Sweden), where she became a professor of protein chemistry in the Faculty of Medicine in 2006. Prof. Anna Blom has been very involved in organizational activities related to science for many years, chairing, among other things, the Swedish Scientific Committee for Medical Research and Health in Stockholm. Prof. Anna Blom is an outstanding scientist recognized worldwide. Her most important scientific discoveries concern the mechanisms of regulating the activity of the complement system, about which she has published more than 300 scientific papers, most of them original experimental work. These studies have focused not only on anti-infective responses, autoimmune diseases, but also on the role of complement in the pathogenesis of cancer or metabolic disorders.

In 2018, the Senate of the University of Rzeszow awarded Professor Anna Blom an honorary doctorate from the University of Rzeszow for her outstanding scientific achievements and contributions to the development of science at the University of Rzeszow.

The Royal Swedish Academy of Sciences (Kungliga Vetenskapsakademien), founded in 1739 by King Frederick I of Sweden, is an independent organization that works to promote science, mainly natural sciences and mathematics. The Academy's committees are also selection committees for the Nobel Prize and the Bank of Sweden Prize.
Congratulations!

Pani Profesor Anna Blom  wraz  z mężem Panem Profesorem Kristianem Riesbeck na ceremonii w Kungliga Vetenskapsakademien / Prof. Anna Blom with her husband Prof. Kristian Riesbeck at the ceremony at Kungliga Vetenskapsakademien