Aktualności / News

Publikacja naukowa pracowników i studentów/absolwentów Instytutu Biotechnologii / Scientific publication of employees and students/graduates of the Institute of Biotechnology

Zespół badaczy i absolwentów Instytutu Biotechnologii we współpracy z naukowcami z Instytutu Inżynierii Materiałowej opracował metodę wytwarzania nowego biomateriału na bazie chitozanu, ryboflawiny oraz hydrokysapatytu do zastosowań biomedycznych. Opracowany biokompozyt posiada właściwości hamujące wzrost drobnoustrojów patogennych i ma zwiększony potencjał antyoksydacyjny. Obserwowana zwiększona zdolność proliferacyjna i aktywność migracyjna komórek fibroblastów i komórek kostniakomięsaka po podaniu ryboflawiny, wskazuje na duży potencjał w zastosowaniach takiego materiału w inżynierii tkanki kostnej. Wyniki przedstawione są w postaci publikacji naukowej pt. Biomaterial composed of chitosan, riboflavin, and hydroxyapatite for bone tissue regeneration.  Autorami badań są min. absolwentki kierunku Biotechnologia: Justyna Gaweł i  Justyna Milan, które realizowały badania pod opieką dr hab. Małgorzaty Kus-Liśkiewicz.

Link do pracy: https://www.nature.com/articles/s41598-023-44225-0

A team of researchers and graduates of the Institute of Biotechnology, in cooperation with scientists from the Institute of Materials Science and Engineering, developed a method for producing a new biomaterial based on chitosan, riboflavin and hydroxyapatite for biomedical applications. The developed biocomposite has properties that inhibit the growth of pathogenic microorganisms and has increased antioxidant potential.  Due to the material components showed increased proliferation and migration of fibroblast and osteosarcoma cells, and thus demonstrating their potential for bone tissue engineering applications. The results are presented in the form of a scientific publication titled: Biomaterial composed of chitosan, riboflavin, and hydroxyapatite for bone tissue regeneration. The authors of the research are, among others: Biotechnology graduates: Justyna Gaweł and Justyna Milan, who carried out research under the supervision of Dr. Hab. Małgorzata Kus-Liśkiewicz.