Aktualności / News

Kolejny artykuł zespołu naukowego IB UR w składzie M. Kulpa-Greszta, A. Tomaszewska i R. Pązik w ramach owocnej współpracy z grupą naukową koordynowaną przez Panią dr hab. Annę Belcarz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pt. „Poly(levodopa)-Functionalized Polysaccharide Hydrogel Enriched in Fe3O4 Particles for Multiple-Purpose Biomedical Applications” został opublikowany w czasopiśmie International Journal of Molecular Sciences (IF6,208) 2023, 24, 8002 (https://doi.org/10.3390/ijms24098002).

Praca dotyczy między innymi sposobu otrzymywania wielofunkcyjnych materiałów hydrożelowych na bazie kurdlanu (polisacharydu) modyfikowanego polidopaminą (sprzyja namnażaniu komórek i pełni inne biologicznie ważne funkcje, może być wykorzystywana w fototermii) oraz heterostrukturami Fe3O4@SiO2@Ag, których rola może być wielokierunkowa od generowania ciepła pod wpływem czynników zewnętrznych (pole magnetyczne, światło z zakresu NIR), poprzez detekcję biomolekuł (efekt SERS związany z właściwościami plazmonowymi wytrąceń Ag) czy też działaniem przeciwbakteryjnym (również srebro). Rola zespołu IB polegała na wytworzeniu heterostruktur, zbadaniu ich właściwości fizykochemicznych wraz z określeniem zdolności do indukcji ciepła. Badania zawarte w artykule są związane z realizacją tematu strategicznego zespołu z Uniwersytetu Medycznego dotyczącego materiałów hydrożelowych jako nowoczesnych opatrunków do zastosowania w leczeniu trudno gojących się ran.

Część opisywanych wyników otrzymano dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Nauki w ramach realizacji projektu OPUS 13 UMO-2017/25/B/ST5/00497.

Another scientific article entitled ‘Poly(levodopa)-Functionalized Polysaccharide Hydrogel Enriched in Fe3O4 Particles for Multiple-Purpose Biomedical Applications’ has been published in International Journal of Molecular Sciences (IF6,208) 2023, 24, 8002 (https://doi.org/10.3390/ijms24098002) with participation of the Institute of Biotechnology group (M. Kulpa-Greszta, A. Tomaszewska and R. Pązik) as the effect of the fruitful cooperation between IB UR and Medical University in Lublin (dr hab A. Belcarz).

The presented work is devoted to the fabrication and characterization of functional hydrogels based on curdlan enriched with polydopamine (cell proliferation agent, other relevant biological functions, phototermic agent) and Fe3O4@SiO2@Ag heterostructures playing a multi-aspect role i.e. heat generation under external stimulation (alternating magnetic field, NIR light), biomolecules detection (Ag based SERS effect), activity against bacterial strains (nano Ag). The role of the IB team was solely focused on the heterostructures preparation, their characterization and assessment of the heat induction potential. The results included in the paper are a part of the strategic topic realized by the Assoc. Prof. A. Belcarz that aims at the development of modern hydrogel dressing for wound healing.

Part of the results were obtained thanks to the financial support of the National Science Centre, Poland (NCN) within the OPUS 13 project UMO-2017/25/B/ST5/00497.