Aktualności / News

Studentka Biotechnologii stworzyła prototyp biooczyszczacza powietrza

Studentka kierunku Biotechnologia Natalia Stefańska postanowiła wykorzystać zdobywaną na studiach wiedzę oraz zaplecze techniczne Podkarpackiego Centrum Innowacji do stworzenia biooczyszczacza powietrza opartego na hodowli mikroalg.

Tak opowiada o pomyśle i okolicznościach powstania urządzenia w krótkim filmie.

Krótki opis prototypu oczyszczacza - Biooczyszczacz do usuwania zanieczyszczeń powietrza typu: pyłki PM10, formaldehyd i inne lotne związki organiczne oraz dwutlenku węgla wykorzystuje mikroalgi zebrane przez studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego na terenie województwa podkarpackiego. Płynne podłoże hodowlane jest napowietrzane przez pompkę napowietrzającą a mikroalgi wbudowują zanieczyszczenia do swojej biomasy jednocześnie produkując tlen. Pobieranie dwutlenku węgla przez mikroalgi jest kilkadziesiąt razy bardziej efektywna niż przez drzewa. Wbudowany w górną pokrywę urządzenia czujnik mierzy stężenie CO2 i pyłków PM 10 w powietrzu opuszczającym hodowlę a termometr temperaturę wody. System oświetlenia typu LED zapewnia mikroalgom odpowiednie warunki wzrostu przez całą dobę. Cały projekt jest realizowany w ramach SKN "Bio-Tech".