O Instytucie
Instytut Inżynierii Materiałowej (IIM) jest jednostką organizacyjną Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego, powołanego decyzją JM Rektora UR, od 1 września 2021r. Struktura Instytutu Inżynierii Materiałowej została utworzona na bazie istniejących jednostek w Kolegium Nauk Przyrodniczych: Centrum Dydaktyczne Nauk Techniczno-Przyrodniczych oraz Centrum Dydaktyczno - Naukowego Mikroelektroniki i Nanotechnologii (CDNMiN).
Zapleczem badawczym IIM są centra badawcze: CDNMiN i Centrum Innowacyjnych Technologii (CIT) oraz wybrane laboratoria Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno - Przyrodniczej UR. W szczególności są to: Laboratorium Technologii Materiałów dla Przemysłu, Laboratorium Inżynierii Wytwarzania, Laboratorium Sterowania Układów Mechanicznych i Elektrycznych.
W IIM prowadzone są badania naukowe w obszarach związanych z inżynierią materiałową, głównym nurtami współczesnej nauki o materiałach oraz z dyscyplinami pokrewnymi. Specyfiką badań prowadzonych jest ich ukierunkowanie na związki między nanostrukturą, mikrostrukturą a właściwościami materiałów stosowanych w różnych sektorach przemysłu oraz w medycynie.
Działalność naukowa pracowników związana jest z badaniami materiałów pod kątem ich właściwości fizycznych, chemicznych, elektrycznych, statycznych i innych. Oprócz badań nad istniejącymi materiałami prowadzone są również prace nad otrzymywaniem nowych materiałów w oparciu o metody MBI oraz PVD.
Obecnie Instytut zatrudnia 6 profesorów UR (posiadających stopień dr hab.) 18 adiunktów (ze stopniem doktora), 3 asystentów (ze stopniem magistra) oraz 11 pracowników inżynieryjno-technicznych i 1 pracownika administracyjnego.
Instytut IM tworzą 4 jednostki:
- Centrum Naukowo-Dydaktyczne Mikroelektroniki i Nanotechnologii
- Centrum Innowacyjnych Technologii
- Katedra Materiałów Funkcjonalnych
- Zakład Mechatroniki i Automatyki
Kształcenie w Instytucie obejmuje kierunki:
- Inżynieria Materiałowa – studia stacjonarne I i II stopnia
- Mechatronika – studia stacjonarne I i II stopnia
- Mechatronika – studia niestacjonarne I i II stopnia
Liczba studentów w Instytucie w roku akademickim 2021/2022 wynosi (dane 16.11.2021) na wszystkich formach studiów 343 w tym na studiach stacjonarnych - 256, niestacjonarnych – 87.
Badania realizowane w Instytucie IM finansowane są ze środków pozyskiwanych na drodze konkursowej z Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Podkarpackiego Centrum Innowacji.
Badania naukowe prowadzone przez pracowników naukowo-dydaktycznych ukierunkowane są na współpracę z ośrodkami badawczymi, biznesem oraz przemysłem. Instytut IM współpracuje z różnymi Uczelniami w kraju i za granicą oraz różnymi przedsiębiorstwami wśród których ważne miejsce stanowią zakłady stowarzyszone w Dolinie lotniczej
Pracownicy Instytutu biorą udział w licznych konferencjach, sympozjach programach, kampaniach akcjach i imprezach upowszechniających naukę.