Informacje ogólne o ICMK
Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Komputerowego (ICMK) jest częścią Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego. ICMK zostało powołane uchwałą nr 229/11/2013 Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego. ICMK mieści się w budynku przy ulicy Pigonia 1 w Rzeszowie, który został wybudowany i wyposażony z projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Od kwietnia 2014 roku Dyrektorem ICMK był dr hab. prof. UR Jan G. Bazan. Od 1 października 2019 r., w związku z reorganizacją Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. prof. UR Jan G. Bazan objął funkcję Dyrektora Instytutu Informatyki, na stanowisko Dyrektora ICMK został powołany dr Lech Zaręba. W ICMK jest obecnie zatrudnionych 16 naukowców specjalizujących się w zakresie informatyki technicznej, w tym 2 ze stopniem doktora habilitowanego, 11 doktorów, 3 magistrów.
W skład wyposażenia komputerowego ICMK, oprócz 120 nowoczesnych stacji roboczych PC, wchodzi klaster obliczeniowy PEGAZ o mocy obliczeniowej około 7,5 TeraFLOPS, 88 procesorach INTEL Xeon E5-2620 (każdy o 6 rdzeniach, częstości taktowania 2.0GHz i 15MB pamięci cash), pamięci RAM o wielkości ponad 1TB (1032GB, 258 x 4GB DDR3 1333MHz) i przestrzeni dyskowej około 18 TB. Jest to obecnie najpotężniejsza instalacja obliczeniowa na Podkarpaciu umożliwiająca efektywne wykonywanie skomplikowanych obliczeń związanych z projektami badawczymi wymagającymi obliczeń o masowej współbieżności (jednocześnie na dużej liczbie procesorów lub rdzeni, gdyż klaster daje możliwość prowadzenia obliczenia na 480 wątkach obliczeniowych jednocześnie). Ponadto w skład wyposażenia dydaktyczno-badawczego ICMK wchodzą zestawy sterowania procesami technologicznymi w oparciu o zaawansowana technologię mikroprocesorową, zestawy do badań identyfikacji z wykorzystaniem tęczówki oka, zestawy do badań identyfikacji z wykorzystaniem obrazów daktyloskopijnych, zestawy do śledzenia i rozpoznawania twarzy w strumieniu wideo oraz zestaw do automatycznego śledzenia postaci ludzkiej w strumieniu wideo.
Misją ICMK jest prowadzenie poniższych działań.
- Inspirowanie i prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych ulokowanych na styku informatyki i innych dziedzin.
- Wspieranie działań mających na celu pozyskanie i realizację grantów naukowych.
- Udostępnianie zasobów ICMK poprzez przyznawania grantów obliczeniowych, czyli prawa do wykorzystywania mocy obliczeniowej dostępnej w ICMK.
- Podwyższenie jakości kształcenia na UR poprzez wykorzystanie w dydaktyce wyposażenia ICMK.
- Rozszerzenie oferty edukacyjnej na Uniwersytecie Rzeszowskim poprzez wprowadzenie nowych kierunków studiów, tj. Informatyka i ekonometria oraz specjalności Kognitywistyka na kierunku ETI.
- Nawiązanie współpracy z biznesem, która ma polegać na wspólnej realizacji z przedsiębiorstwami różnych branż projektów badawczo-wdrożeniowych.
Główne kierunki zainteresowań naukowych pracowników ICMK.
- Eksploracja danych, szczególnie dla zastosowań związanych z automatycznym wspomaganiem procesów decyzyjnych w systemach złożonych, np. w medycynie i w innych naukach biologicznych.
- Modelowanie i analiza systemów czasu rzeczywistego z wykorzystaniem metod formalnych.
- Grafika komputerowa oraz modelowanie 2D i 3D.
- Rozszerzona rzeczywistość.
- Wizja komputerowa wraz z przetwarzaniem oraz rozpoznawaniem obrazów i akcji w systemach wizyjnych.
- Systemy informatyczne zarządzania zużyciem energii elektrycznej.
Zadania, wewnętrzną strukturę i zasady funkcjonowania ICMK określa Regulamin. Na potrzeby prowadzenia badań, wymagających obliczeń na dużą skalę, tworzą się zespoły badawcze, których kierownik występuje z wnioskiem o czasowy grant obliczeniowy. Tryb udostępniania zasobów obliczeniowych ICMK jest szczegółowo ujęty w Zasadach przyznawania grantów.
Współpraca z biznesem
ICMK zwraca szczególną uwagę na dostosowywanie programów kształcenia do wymogów i oczekiwań rynku pracy. Obecnie współpracujemy z największymi polskimi firmami z branży informatycznej i technologicznej. Jesteśmy otwarci na współpracę i zawsze gotowi do podejmowania nowych wyzwań.
Obszary współpracy:
- Proces nauczania
- Praktyki
- Staże
- Darmowe i płatne wykłady pracowników firmy
- Wspólne opracowywanie studenckich prac dyplomowych
- Prowadzenie wybranych zajęć dla studentów
- Budowanie profilu absolwenta
- Konsultacje profilu absolwenta kierunku Informatyka i Ekonometria
- Konsultacje programu kształcenia na kierunku Informatyka i Ekonometria
- Pozostałe inicjatywy
- Wspólne projekty badawczo-rozwojowe (B+R)
- Organizacja wydarzeń specjalnych