Absolwentka kierunku architektura krajobrazu wyróżniona za pracę magisterską w konkursie „Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia”

Miło nam jest podzielić się informacją, że mgr inż. arch. kraj. Dominika Domin, absolwentka kierunku architektura krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego otrzymała wyróżnienie w konkursie „Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia” za pracę „Ocena dostępności zielonej infrastruktury Przemyśla z wykorzystaniem narzędzi GIS”. Praca została napisana w Zakładzie Ochrony Przyrody i Ekologii Krajobrazu pod kierunkiem dr Bernadetty Ortyl, zaś jej recenzentem był dr hab. inż. Tomasz Dudek, prof. UR.

W ocenie prac dyplomowych zgłoszonych do Konkursu członkowie Kapituły kierowali się przede wszystkim oryginalnością tematu, kontekstem regionalnym, innowacyjnym i interdyscyplinarnym podejściem oraz walorami społecznymi prezentowanej tematyki.

Badania wykonane w ramach wyróżnionej pracy przedstawiają potencjał krajobrazu kulturowego oraz elementów dziedzictwa przyrodniczego miasta powiatowego w województwie podkarpackim. Przemyśl uznawany jest za jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miast Podkarpacia ze względu na bogatą historię oraz liczne zabytki architektury. Jednak mało zbadanym tematem jak do tej pory była dostępność terenów zielonych dla mieszkańców tego miasta. Do realizacji celu pracy zastosowano tradycyjne jak i nowatorskie metody badawcze. Analiza materiałów archiwalnych posłużyła do zbadania historii rozwoju zieleni miejskiej. Obecny stan zielonej infrastruktury zdiagnozowano podczas wizji terenowych oraz na podstawie analizy cyfrowych baz danych. Wykorzystanie analiz sieciowych dostępnych w oprogramowaniu GIS pozwoliło na określenie dostępności terenów zielonych, ograniczeń oraz perspektyw rozwoju zielonej infrastruktury. Wyniki badań wskazują, że połowa mieszkańców Przemysła nie ma dobrego dostępu do zieleni miejskiej. Blisko 50% zabudowy miasta leży w dystansie powyżej 10 minut pieszego dojścia do miejsc wypoczynku. Najdłuższy czas przejścia z najdalej położonego punktu w mieście do parku wynosi ponad godzinę. W celu zrównania standardów życia mieszkańców i poprawy atrakcyjności turystycznej miasta wskazano obszary, które mogą posłużyć do rozwoju zielonej tkanki miasta. Sprawiedliwość środowiskowa to termin coraz częściej pojawiający się w literaturze oraz w dokumentach dotyczących planowania przestrzennego. Koncepcja ta zwraca uwagę na zapewnienie równego dostępu do terenów zieleni wszystkim mieszkańcom miasta bez względu na status majątkowy, stan zdrowia czy wiek.

Laureatce gratulujemy i mamy nadzieję, że jej sukces zachęci studentów naszej Uczelni do realizacji tematów prac dyplomowanych poruszających problematykę naszego regionu. Konkurs „Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia” ma formę cykliczną i przewiduje nagrody pieniężne dla autorów najlepszych prac.