Dr hab. Marta Łuszczak, prof. UR - laureatką konkursu NCN OPUS 25

Z przyjemnością informujemy, że dr hab. Marta Łuszczak, prof. UR, Dziekan Kolegium Nauk Przyrodniczych, otrzymała dofinansowanie w wysokości: 1 564 276 zł na realizację projektu badawczego pt. Nowe spojrzenie na strukturę hadronów w zderzaczach elektron-jądro.

Projekt realizowany będzie przez konsorcjum:

1. Uniwersytet Rzeszowski; Kolegium Nauk Przyrodniczych; LIDER
  2. Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk; PARTNER
  3. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki; Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki; PARTNER.

Celem projektu jest szczegółowa analiza szeregu problemów dotyczących struktury hadronów, które mogą być badane na zderzaczu elektronowo – jonowym EIC, budowanym w laboratorium w Brookhaven w USA. Będą tam studiowane zderzenia elektronów i protonów oraz elektronów i jąder w szerokim zakresie energii oraz świetlnością około 1000 razy większą niż we wcześniejszym zderzaczu HERA (Hadron-Elektron-Ringanlage) w Hamburgu. Poza ogromną świetlnością zderzacz EIC będzie przyśpieszał lekkie i ciężkie jądra oraz będzie to pierwszy zderzacz typu elektron-hadron z polaryzacją.

W proponowanym projekcie wykorzystane zostaną wszystkie unikalne możliwości eksperymentalne do opisu teoretycznego szerokiego zakresu procesów występujących w tego typu reakcjach.

Kierownikiem projektu będzie Pani dr hab. Marta Łuszczak, prof. UR (Instytut Nauk Fizycznych, KNP, UR).

Serdecznie gratulujemy!