Kolegium Nauk Przyrodniczych na Pikniku Nauki Eksploracje 2023

Piknik Nauki EKSPLORACJE to coroczne wydarzenie, którego celem jest popularyzacja nauki. W tym roku Piknik obejmował następujące wydarzenia: Integracyjny Czwartek, Politechniczny Piątek, Sobota Pełna Wrażeń oraz Przyrodnicza Niedziela.

Główna część wydarzenia czyli rodzinny piknik odbyła się 20 maja przy Fontannie Multimedialnej oraz Zamku Lubomirskich podczas którego odbyły się intrygujące warsztaty, atrakcyjne pokazy naukowe i prezentacje.

W organizację zaangażowani byli studenci oraz pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego. W miasteczku z Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego swoje stanowiska mieli: Instytut Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska, Instytut Technologii Żywności i Żywienia, Instytut Inżynierii Materiałowej, Koło Naukowe BioTech, Koło Naukowe Przyrodników, Koło Naukowe Fizyków, Koło Naukowe Matematyków, Koło Naukowe Krajobrazy, Koło Naukowe Zrównoważonego Rozwoju, Koło Naukowe "Nanotechnik".

Na stoiskach zobaczyć można było m. in. pokazy mikroskopii optycznej, kuchni molekularnej, preparaty mikrobiologiczne, hodowle mikroalg, różnokolorowe glony i inne mikroorganizmy, zielniki przyrodnicze, elementy modelowe podstawowych zjawisk fizycznych, mikro i nano - pokazy mikroskopii.

21 maja nad rzeszowskim Zalewem w okolicach rezerwatu Lisia Góra odbyła się Przyrodnicza Niedziela organizowana przez Instytut Biologii. W wydarzeniu udział brali pracownicy Instytutu: dr hab. Konrad Leniowski, prof. UR, dr hab. Ewa Węgrzyn, prof. UR, dr hab. Iwona Kania-Kłosok, prof. UR, dr hab. Bartosz Piechowicz, prof. UR, dr inż. Joanna Kisała, dr Mateusz Wolanin, dr Natalia Tańska, mgr. Aleksandra Kuta, mgr. Martyna Materowska, mgr. Iryna Miedviedieva,  mgr. Michał Tuchowski oraz studentki Aleksandra Wąsowicz (studentka biologii) i Iryna Vasiur (studentka Instytutu Sztuk Pięknych).

Zwiedzający mieli możliwość oglądnąć ul pokazowy, który dzięki przeźroczystym ścianom służy do demonstracji pracy pszczelej rodziny, porozmawiać na temat pszczół oraz pszczelarstwa z prof. Piechowiczem. Dowiedzieć się jak widzą świat pszczoły z dr inż. Joanną Kisałą. Poznać podstawowe metody połowu owadów z wykorzystaniem siatek i czerpaków entomologicznych, obejrzeć okazy pod mikroskopem oraz gabloty ze zbiorami owadów z mgr Martyną Materowską. Ponadto uczestnicy oglądali liście rożnych rośliny pod binokularem, obserwowali i opisywali różnice w wyglądzie struktur występujących na liściach rożnych gatunków, mogli również własnoręcznie przygotować preparaty mikroskopowe z liści roślin występujących nad Wisłokiem pod czujnym okiem mgr Aleksandry Kuty. Dzięki dr hab. Iwonie Kani-Kłosok, prof. UR i mgr. Michałowi Tuchowskiemu nie zabrakło również świata zwierząt i roślin sprzed milionów lat zatrzymanego w bezruchu. Inkluzje owadów zatopionych w bursztynie bałtyckim i kopalu kolumbijskim pozwoliły na poznanie dokładnej, trójwymiarowej budowy tych organizmów. Oprócz inkluzji na stanowisku znalazły się również różne typy skamieniałości. Uczestnicy mogli obejrzeć budowę i strukturę muszli amonitów, wymarłych głowonogów sprzed 150 mln lat, z czasów gdy po Ziemi stąpały dinozaury. Jednymi z najcenniejszych okazów były liczące aż 500 mln lat skamieniałości trylobitów. Nie zabrakło też odcisków szkieletów różnych gatunków ryb sprzed 25 mln lat, których okazy pozyskano na stanowiskach w okolicach Rzeszowa. Wśród skamieniałości roślinnych znalazły się skamieniały fragmenty pni drzew, a także charakterystyczne odciski kory należącego do widłaków różnozarodnikowych lepidodendronu, liczącego około 235 mln lat.

Zainteresowani mogli również wziąć udział w naukowych wyprawach: „O czym śpiewają ptaki” prowadzonej przez dr hab. Ewę Węgrzyn, prof. UR i dr. hab. Konrada Leniowskiego, prof. UR oraz „ Wycieczce botanicznej po okolicach rezerwatu przyrody Lisia Góra” prowadzonej przez dr. Mateusza Wolanina.