Konferencja „Przyszłość podkarpackich lasów w dobie zmian klimatycznych” na Uniwersytecie Rzeszowskim

W dniu 3 lutego br. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się konferencja nt. „Przyszłość podkarpackich lasów w dobie zmian klimatycznych”, zorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Podczas konferencji omówiono zagrożenia dla lasów wynikające z obserwowanych zmian klimatu.

W trakcie dyskusji poruszono wiele aktualnych problemów. Dr hab. inż. Tomasz Dudek, prof. UR z Zakładu Agroekologii i Użytkowania Lasu, mówił o znaczeniu przemysłu drzewnego i meblarskiego w tworzeniu PKB i miejsc pracy. Podkreślił rolę tej gałęzi przemysłu dla mieszkańców Podkarpacia. Jednocześnie wyraził swoją negatywną opinię na temat zapisów Europejskiego Zielonego Ładu, dotyczących wprowadzenia ochrony ścisłej na 10% powierzchni kraju, co de facto oznaczałoby zamknięcie gospodarki leśnej na ok. 40% pow. lasów państwowych. Wojciech Bobowski, Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego, odczytał odpowiedź Komisarza UE na petycję samorządów dotyczącą zagrożeń dla lokalnych społeczności, wynikających z projektów UE dotyczących programu Zielony Ład. Wyraził opinię, że odpowiedź jest niezrozumiała i pomija potrzeby mieszkańców. Pan Mirosław Ruszała ze Stowarzyszenia EKOSKOP i dr hab. Łukasz Łuczaj, prof. UR z Katedry Biologii, postulowali o większą ochronę starych drzew w lasach, zwracając uwagę na małą liczbę pomników przyrody. Dr inż. Janusz Dawidziuk, Dyrektor BULiGL zauważył, że istnieje pole do kompromisu w użytkowaniu zasobów leśnych. Z kolei Zastępca Dyrektora RDLP w Krośnie Jan Mazur wskazał na problem zasiedlenie starych drzew przez jemiołę i wynikające stąd wyzwania dla gospodarki leśnej dotyczące utrzymania trwałości lasu. Konferencję podsumował prof. Jarosław Socha, podkreślił ważność problemu zamierania starych drzew i drzewostanów. W celu łagodzenia i przeciwdziałania temu zjawisku wskazał przebudowę struktury wiekowej i składu gatunkowego drzewostanów, przy uwzględnieniu zmian klimatycznych.

W konferencji wzięli udział parlamentarzyści z województwa podkarpackiego na czele z Panem Edwardem Siarką, Wiceministrem Klimatu i Środowiska, Pełnomocnikiem Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, samorządowcy różnych szczebli, dyrektorzy i pracownicy Lasów Państwowych, dyrektorzy jednostek odpowiedzialnych za ochronę przyrody, przedstawiciele organizacji pozarządowych, pracownicy naukowi z Wydziału Leśnego URK, Wydziału Leśnego SGGW, IBL oraz KNP UR.

Szczegóły dot. konferencji na https://www.krosno.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/w-rzeszowie-o-przyszlosci-lasow

Tematy referatów:

• „Zmiany klimatu, lasy i gospodarka leśna” - dr inż. Jacek Zajączkowski (SGGW w Warszawie)
  • „Rola jemioły w kształtowaniu struktury gatunkowej lasów podkarpackich” - dr hab. Roman Wójcik, prof. SGGW, dr inż. Wojciech Kędziora (SGGW w Warszawie).
  • „Skumulowany stres klimatyczny a ryzyko zamierania drzewostanów” - prof. dr hab. inż. Jarosław Socha (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie).
  • „W trosce o dobrą kondycję podkarpackich lasów” - mgr inż. Jarosław Plata, Kierownik Zespołu Ochrony Lasu w Krakowie.
  • „Gospodarowanie wodą w lasach – zagadnienie wybrane” - prof. dr hab. inż. Stanisław Małek (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie) i Przemysław Musiał (Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Warszawie).

Fot. Iryna Miedviedieva